Plzeň odmítla Zemanovi prominout parkovné, platit musí kraj. Pošlu to těm ubožákům sám, říká Ovčáček

Barbora Němcová Michael Švec Barbora Němcová, Michael Švec
Aktualizováno 3. 7. 2018 15:53
Zeman navštívil Plzeňský kraj loni v říjnu. Vozidla z jeho kolony obsadila třináct míst v centru Plzně.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Zbyněk Pecák

Plzeň - Plzenští radní odmítli prominout poplatek za parkování vozidlům, která  při loňské návštěvě přepravovala prezidenta Miloše Zemana a jeho doprovod. O odpuštění částky, která činí něco přes tisíc korun, požádal město Plzeňský kraj. Ten také částku nakonec zaplatí.

"V tomto případě nejde o oněch tisíc korun, ale o vyjádření našeho postoje, tedy postoje všech radních města. Jsme přesvědčeni o tom, že nám prezident Zeman nepomáhá, ale že pověsti České republiky škodí," odůvodnil rozhodnutí náměstek plzeňského primátora Pavel Šindelář (ODS).

Celkem Zeman a jeho doprovod loni 18. října vyblokovali 13 parkovacích míst před krajským úřadem v centru Plzně. "Místa se nachází v zóně C, sazba za parkovací místo a pracovní den činí 82 korun, celkem je tedy nutné uhradit 1 066 korun," upřesnila tisková mluvčí města Eva Barborková. Na rozhodnutí rady v úterý upozornil Plzeňský deník.

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček na dotaz Aktuálně.cz, zda prezidentská kancelář parkování zaplatí, neodpověděl. "Mám dovolenou. Otázku položte po 10. červenci," odpověděl mluvčí. Přesto pak rozhodnutí plzeňských radních Twitteru označil za "upocené čecháčkovské 'hrdinství'". "Klidně to parkovné těm plzeňským politickým ubožákům zaplatím ze svého! Ať mi pošlou složenku," vyzval.

Na Ovčáčkova slova reagoval poslanec a zastupitel Plzeňského kraje Martin Baxa (ODS). "Státní úředník by podle mého názoru v žádném případě neměl urážet demokraticky zvolené představitele žádného města," napsal na facebookový profil s tím, že doufá ho prezident vyzve k omluvě.

Požadovanou částku ale nakonec zaplatí kraj, jak Aktuálně.cz potvrdil mluvčí René Zeithaml. "Plzeňský kraj proplacení parkovného na Kanceláři prezidenta republiky požadovat nebude," dodal.

Zeman navštívil Plzeňský kraj loni v říjnu. Vozidla jeho z kolony obsadila třináct míst v po obou stranách ulice Škroupovy od křižovatky s ulicí Jagellonská po křižovatku s ulicí Purkyňova.

Není to první spor o to, kdo má náklady na prezidentské cesty platit. Prezident loni v říjnu zrušil cestu do Zlínského kraje poté, co hejtman Jiří Čunek prezidentovi oznámil, že delegaci zaplatí jen oběd či večeři do 30 tisíc. Místo toho Zeman jel do Olomouckého kraje. Podle Zemanova mluvčího Ovčáčka nešlo o peníze, ale o "trapné a mediálně vděčné kopání do kotníku". 

Loňská Zemanova návštěva Plzně začala kritikou. Vedení kraje v čele s hejtmanem Josefem Bernardem (ČSSD) prezidenta ostře zkritizovalo za to, jak se vyjadřoval v Radě Evropy na adresu Krymu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy