Trump stupňuje požadavky. Od členů NATO chce, aby platili dvojnásobek dohodnutého

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 11. 7. 2018 18:29
"Severoatlantická aliance je jednotnější a silnější než kdykoliv dříve a je připravena ke všem krokům potřebným pro kolektivní obranu," shodli se v závěrečné deklaraci lídři 29 zemí na summitu NATO.
Donald Trump: Německo je naprosto pod kontrolou Ruska | Video: Reuters

Brusel - Evropští spojenci v NATO by podle amerického prezidenta Donalda Trumpa měli okamžitě zvýšit své obranné výdaje. Jako příklad uvedl Německo, které je podle něj dostatečně bohatou zemí.

Vyzval spojence, aby zvýšili výdaje na obranu na čtyři procenta HDP. Dosavadní závazek jsou dvě procenta a ani ten není plněn. 

Takto ostře začal středeční summit NATO v Bruselu. Ještě před jeho začátkem Trump také poznamenal, že USA podle něj brání Evropu před Ruskem, a přitom evropské země platí Rusku vysoké částky za zemní plyn. O Německu řekl, že je "zajatcem" Ruska.

"Chráníme Německo, chráníme Francii, chráníme všechny tyto země a mnohé z nich jdou, uzavřou dohodu o plynovodu s Ruskem a platí miliardy dolarů do ruské pokladny. My je máme chránit proti Rusku, ale oni platí Rusku miliardy dolarů," prohlásil Trump.

Německá kancléřka Angela Merkelová se proti jeho slovům ohradila. Novinářům řekla, že její země sice vděčí alianci za mnohé, přičemž připomněla sjednocení po pádu takzvané železné opony. V mnoha ohledech do NATO ale také výrazně přispívá.

Summit NATO má demonstrovat trvající jednotu skoro sedmdesát let starého transatlantického spojenectví. Tomu odpovídá i závěrečná deklarace.

"Severoatlantická aliance je jednotnější a silnější než kdykoliv dříve a je připravena ke všem krokům potřebným pro kolektivní obranu," stojí v deklaraci přijaté dnes na summitu, kde Česko zastupuje prezident Miloš Zeman. 

V dokumentu se kromě jiného uvádí, že aliance je jednotná tváří v tvář výzvám představovaným agresivním postupem Ruska, nestabilitou v Africe a na Blízkém východě, jejímž důsledkem je terorismus, migrace a obchodování s lidmi. Mezi hrozbami jsou zmíněny také krize v Sýrii, dezinformační kampaně a škodlivé kybernetické aktivity.

Trump, Zeman a hlavy dalších států vedle sebe. Začal summit NATO:

Na summit Severoatlantické aliance v Bruselu se sjely hlavy světových velmocí | Video: Reuters, Asociated Press

Německo závislé na Rusku?

Summit nicméně provází napjatá atmosféra. Hlavně kvůli prezidentu Trumpovi.

"Platíte miliardy a miliardy zemi, proti které vás my máme chránit. Každý o tom mluví, po celém světě. My vás máme chránit před Ruskem, tak proč mu platíte miliardy za energii?" ptal se na schůzce se Stoltenbergem Trump, který také připomněl, že bývalý německý kancléř Gerhard Schröder je ve vedení ruského Gazpromu.

Německo je podle Trumpa fakticky ruský "zajatec", i kvůli tomu, že se rozhodlo zbavit jaderných energetických zdrojů. NATO by se mělo energetickou závislostí na Rusku podle Trumpa zabývat: "Máme chránit Německo, ale to získává svou energii z Ruska. To mi vysvětlete. Ale ono to nejde vysvětlit, víte?"

Generální tajemník NATO byl na druhé straně jednacího stolu Trumpovým ostrým výpadem zjevně překvapen. Obvykle stručné a dopředu připravené komentáře do kamer před začátkem samotného jednání nabraly neobvyklý ráz přímé výměny názorů.

Kritizovaný plynovod

Stoltenberg Trumpovi připomněl, že v NATO je 29 spojenců, jsou mezi nimi někdy rozpory a plynovod Nord Stream z Ruska do Německa je jednou z nich. "Přes tyto rozpory jsme byli vždy schopni se spojit na klíčové věci, kterou je společná obrana. Silnější jsme společně než každý zvlášť," řekl.

A upozornil, že otázku Nord Streamu by neměla rozhodovat celá aliance. "Není na NATO, aby rozhodovalo, je to národní rozhodnutí," podotkl Stoltenberg.

Trump opáčil, že evropský přístup jen umožňuje Rusku bohatnout. Státy EU i USA kvůli Ukrajině uvalily na Rusko určité hospodářské sankce. Stoltenberg v další výměně názorů argumentoval tím, že i za studené války západoevropské země obchodovaly s tehdejším Sovětským svazem.

"Obchod je skvělý, ale myslím, že energetika je úplně jiný příběh než normální obchod. A máte země jako Polsko, které na to nepřistoupily, protože nechtějí být ruským zajatcem," reagoval Trump.

Ostrá slova amerického prezidenta přišla hned na úvod série jednání s evropskými partnery na summitu, jehož cílem má být v první řadě demonstrovat trvající jednotu transatlantického obranného společenství.

 

Právě se děje

Další zprávy