Po jednání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem to prohlásili předseda Evropské rady Charles Michel a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Michel zdůraznil, že v "upřímné" debatě s Erdoganem hrála velkou roli právě otázka lidských práv.
"Dnes jsme spolu s Charlesem Michelem jasně zdůraznili, že respekt k lidským právům a právnímu státu je pro Evropskou unii zásadní," řekla po úterním jednání novinářům von der Leyenová.
Kritická slova podle ní Erdogan vyslechl například na adresu nedávného tureckého odstoupení od istanbulské úmluvy o boji proti násilí na ženách. Lídři EU jsou podle Michela nespokojeni také s omezováním politických stran či svobody projevu. Turecké úřady například v březnu navrhly zakázat jednu z opozičních stran, jejíž předák byl odsouzen za urážku prezidenta.
Lídři unijních institucí v Ankaře zároveň nabídli možnosti rozšíření celní unie, o něž osmdesátimilionová země velmi stojí. Podmínkou je podle nich zejména další snižování napětí mezi Tureckem na jedné a Řeckem a Kyprem na straně druhé.
Vztahy mezi unií a zemí oficiálně usilující o členství se zhoršily loni zvláště kvůli tureckému průzkumu těžby poblíž břehů Kypru a řeckých ostrovů, který oba tito členové EU označovali za zásah do své suverenity. Erdogan, který loni opakovaně volil na adresu unie ostrá slova, však letos přišel s výrazně vstřícnější rétorikou a jeho země většinu aktivit ve sporné oblasti ukončila.