Dháka - Počet obětí ve zřícené budově na předměstí Dháky v Bangladéši vzrostl na 622 a smutná statistika nejhoršího podobného neštěstí v novodobých dějinách podle záchranářů pravděpodobně dále poroste. V budově pracovalo v době tragédie kolem 3000 lidí.
Práce v ruinách budovy jsou pro záchranáře stále náročnější. Nad místem se vznáší mrtvolný zápach, v oblasti totiž panují vysoké teploty a těla obětí se rychle rozkládají. V některých případech už záchranáři nalezli jen kosti bez masa, uvedla agentura AP.
"Těla smrdí. Při práci používáme osvěžovač vzduchu," řekl jí jeden z hasičů pomáhajících vyprošťovat mrtvé. Rychlé rozkládání těl komplikuje i identifikaci zemřelých, zvláště pokud u sebe nemají doklady.
Místo tragédie nadále obklopují příbuzní nezvěstných lidí s fotografiemi svých blízkých v rukou. Podle posledních oficiálních údajů bylo pohřešovaných 149, neoficiální odhady jsou ale vyšší.
Policie už v souvislosti s nejhorší katastrofou v bangladéšském průmyslu zatkla několik osob včetně majitele budovy a čtyř majitelů továren, kteří nutili zaměstnance nastoupit do práce, přestože se ve stěnách budovy o den dříve objevily trhliny.
Prohlédněte si fotografie z místa neštěstí:
Majitel? Gangster obcházející zákony
Britský deník The Guardian informoval o tom, že záchranáři v troskách našli i pistoli majitele budovy. Zatím není jasné, zda ji vlastnil legálně, či ne. Nález ale dále zesílil negativní image majitele, kterého nyní místní média líčí jako gangstera, jenž využíval svou moc pro obcházení předpisů.
Mezitím se na úřady obracejí pozůstalí po obětech neštěstí, kteří nařkli majitele budovy a vlastníky provozů z vražd.
Policie doposud zadržela devět osob včetně majitele budovy, pokud je soud uzná vinnými z vražd či masového zabití, hrozí jim podle Reuters trest smrti.
Bangladéš je po Číně druhým největším světovým vývozcem oděvů. Textilní průmysl představuje 80 procent bangladéšského exportu a zaměstnává více než 40 procent obyvatel v práceschopném věku.
Tragédie přiměla zástupce vlády, majitelů továren, zaměstnanců a Mezinárodní organizace práce (ILO), která patří pod OSN, k jednání o bezpečnosti průmyslových provozů. Delegáti se podle DPA dohodli na akčním plánu, který má k větší bezpečnosti v textilních továrnách přispět.