"Lidé padají jako mouchy." Zvěsti o covidu šly zpočátku do extrému. Nevyplatilo se to

Martin Krepindl Jakub Zuzánek Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
6. 1. 2021 7:00
Na konci ledna minulého roku už většina lidí na světě věděla o tom, že se v Číně šíří záhadná respirační nemoc. Tehdy ještě neměla jméno, jisté bylo jen to, že jde o nový druh koronaviru. Do zpravodajství o něm kvůli nedostatku informací a strachu pronikaly neověřené informace a videa. Třeba záběry zničehonic padajících lidí na ulicích.
2 minuty - "Lidé padají jako mouchy" | Video: Jakub Zuzánek, Martin Krepindl

Videa pronikla globálně do všech typů médií. Informovaly o nich prokazatelně britské bulvární deníky The Sun nebo The Daily Mail. Zprávu o lidech, kteří padají jako mouchy, ale přinesl i seriózní The Guardian.

Netrvalo dlouho a zvěsti o náhlých kolapsech si všimla i česká média. Podívejte se v reportáži výše, jak se před rokem o covidu-19 informovalo a jaké to mohlo mít následky pro další zvládání pandemie.

2 minuty je autorský formát vedoucího videotýmu Aktuálně.cz Martina Krepindla a grafika a střihače Jakuba Zuzánka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy