Lidé, kteří kouří, myslí častěji na sebevraždu

gaz
12. 1. 2008 15:05
Zabít se pokusilo 10krát víc kuřáků než nekuřáků
Foto: Aktuálně.cz

Mnichov - O negativních vlivech kouření se píše často. Ve Spojených státech kvůli němu každoročně umře půl miliardy lidí, život si podle vědců zkrátí i třetina mužů z Číny.

Němečtí vědci se teď ale zaměřili na zcela jiný vztah mezi kouřením a smrtí: Podle nich se kuřáci častěji zaobírají myšlenkami na sebevraždu.  

"Kampaně za omezení kouření by měly upozorňovat i na zvýšené riziko sebevražedných tendencí mezi příležitostnými i pravidelnými kuřáky," citovala agentura AFP z článku, který byl uveřejněn v odborném časopise Journal of Affective Disorders.

Vědci zkoumali 3.021 lidí z Mnichova ve věku 14 až 24 let. 2.548 z nich se výzkumu zúčastnilo i za další 4 roky.

Závislí kuřáci ve zkoumaném vzorku pomýšleli na sebevraždu častěji než pravidelní kuřáci, a ti zase častěji než nekuřáci. Stejně tomu bylo i mezi těmi, kteří se o sebevraždu skutečně pokusili.

Podle vztahu dotazovaných k cigaretám vytvořili vědci čtyři skupiny: nekuřáci (25 procent zkoumaného vzorku), příležitostní kuřáci (40 procent), pravidelní kuřáci (17 procent) a závislí kuřáci (19 procent).

Desetkrát více

Sebevražedné myšlenky byly psychiatry definovány jako "příprava plánů na skoncování se životem" nebo "touha zemřít", kterou měl člověk nejméně dva týdny.

Mezi nekuřáky přiznalo takové myšlenky necelých 15 procent respondentů. Toto číslo se u příležitostných či pravidelných kuřáků zvedlo na 20 procent a u závislých kuřáků dokonce na 30 procent.

Vztah mezi kouřením a sebevraždou byl ještě výraznější mezi 69 Mnichovany, kteří se o sebevraždu skutečně pokusili.

Mezi nekuřáky se o sebevraždu pokusilo "jen" 0,6 procenta dotazovaných, u příležitostných a pravidelných kuřáků to bylo 1,6 procenta. Mezi závislými kuřáky 6,4 procenta, tedy desetkrát více než u nekuřáků.

Slepice a (Kolumbovo?) vejce

Studie nenabízí jednoznačné závěry ohledně toho, co přesně za spojením mezi kouřením a sebevražednými sklony stojí.

Deprese. Ilustrační foto
Deprese. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Podle AFP však tuto souvislost potvrzují i předchozí studie.

Jedním z možných řešení hádanky je, že tabákový kouř obsahuje antidepresiva, a tak kouření vyhledávají jedinci, kteří mají blízko k depresím, a tudíž i k sebevražedným myšlenkám. 

K ukončení života ale může podněcovat i samotné kouření.

Tomu by nasvědčovala jiná studie dřívějšího data, podle které nikotin zbavuje tělo látky zvané serotonin, která v lidech vyvolává radostné pocity.

Je tu však ale ještě třetí možnost: v pozadí stojící povahové rysy vyvolávající agresivitu, neurotičnost a výbušnost, které muže i ženy vedou jak ke kouření, tak k sebevražedným sklonům. 

 

Právě se děje

Další zprávy