Podle libyjského aktivisty Ašúra Šamise dva z propuštěných byli v roce 2001 dokonce odsouzeni k trestu smrti a deset k doživotnímu vězení.
V Libyi se členství v politické straně považuje za zradu a politické strany nejsou v zemi vůbec povoleny. Muslimské bratrstvo se snaží politickou aktivitou dosáhnout vytvoření muslimského státu. Toto hnutí je ovšem zakázáno nejen v Libyi, ale i ve většině dalších arabských zemí.
Malé skupiny politických vězňů byly propuštěny v posledních letech prostřednictvím Kaddáfího charitativní nadace, v jejímž čele stojí syn libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Sajf Islám. Jeho snahou je vylepšit obraz severoafrické země, včetně oblasti lidských práv, v zahraničí.
Organizace pro lidská práva Amnesty International loni v dubnu zveřejnila seznam případů porušování lidských práv v Libyi. Vyzvala libyjského vůdce, aby splnil své sliby o zavedení "normální procedury trestního zákona".
AI se stala první mezinárodní organizací pro lidská práva, která navštívila Libyi po 15 letech, kdy se její výzkumný tým v březnu 2005 sešel s Muammarem Kaddáfím a s dalšími libyjskými představiteli. Tripolis se snaží zapojit do mezinárodní komunity po třech desetiletích izolace.
Kaddáfí, který vládne Libyi už 37 let, má velký zájem na zlepšení vztahů se Západem. Dal to najevo mimo jiné tím, že Libye rezignovala na program vývoje zbraní hromadného ničení.