Demonstranti v Bejrútu pronikli na ministerstvo zahraničí, několik lidí je zraněných

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 8. 2020 20:39
Desítky rozhněvaných demonstrantů pronikly v sobotu odpoledne na pozemek libanonského ministerstva zahraničí v Bejrútu, skandují protivládní slogany a někdo zapálil portrét prezidenta. V centru metropole byla mezitím slyšet střelba. S odkazem na svědky a policii na místě o tom napsala agentura Reuters. Při střetech zemřel jeden policista poté, co jej honili demonstranti.
Někteří demonstranti drželi v rukou napodobeniny šibenic i s provazy a s nápisem: "Odstupte, nebo budete viset."
Někteří demonstranti drželi v rukou napodobeniny šibenic i s provazy a s nápisem: "Odstupte, nebo budete viset." | Foto: Reuters

Libanonci v hlavním městě demonstrují po úterním ničivém výbuchu v tamním přístavu. Neštěstí si vyžádalo životy asi 160 lidí a dalších šest tisíc bylo zraněno. Mnozí Libanonci tvrdí, že výbuch a jeho okolností odrážejí neschopnost, rozsáhlou korupci a bratříčkování vládnoucích elit a že vláda se dlouhodobě snaží svá různá selhání svalit na níže postavené činitele. 

Na náměstí Mučedníků v centru libanonské metropole se demonstranti začali scházet již nedlouho po poledni místního času. Odpoledne jich už tam bylo podle Reuters několik tisíc.

Někteří z nich drželi podle Reuters v rukou napodobeniny šibenic i s provazy a s nápisem: "Odstupte, nebo budete viset."

Policie použila slzný plyn, když se část demonstrantů snažila překonat zátarasy v ulici vedoucí k budově parlamentu. V živém televizním přenosu z demonstrace bylo několik zkrvavených lidí, které patrně zasáhla policie gumovými projektily. Jiní demonstranti mezitím pronikli do budovy ministerstva zahraničí.

"Lid chce pád režimu"

"Zůstaneme tu. Vyzýváme libanonský lid, aby okupoval ministerstva," řekl jeden demonstrant do megafonu. "Lid chce pád režimu," skandovali někteří. Jiní nesli transparent s nápisem "Odejděte, jste vrazi".

V podvečer na náměstí v centrálním Bejrútu propukl podle Reuters požár nákladního vozu.

Agentura DPA s odvoláním na libanonský Červený kříž napsala, že při střetech mezi demonstranty a pořádkovými silami bylo 117 lidí zraněno, 55 z nich bylo odvezeno do nemocnice, zatímco zbytek byl ošetřen na místě. Zemřel jeden policista, který spadl do výtahové šachty, když utíkal před demonstranty, kteří ho honili, uvedl podle Reuters jeho kolega. 

"Přála bych si, aby vládu převzala OSN"

Mnozí Libanonci protestují proti vládě již od loňského října. Během demonstrací žádali, aby odešlo celé vedení země. Přičítají mu rozsáhlou korupci, která Libanon přivedla k hluboké ekonomické krizi.

Teď, kdy se vyjasňují okolnosti ničivé exploze, nevěří, že státní instituce dospějí k pravdivému závěru. Řada Libanonců si v této souvislosti přeje mezinárodní vyšetření incidentu. 

"Nemáme vůči vládě žádnou důvěru," uvedla studentka Celine Díbová, zatímco utírala krev ze stěn poničeného domu, v němž má byt. "Přála bych si, aby vládu nad Libanonem převzala OSN," povzdechla si. 

Premiér Hasan Dijáb večer oznámil, že požádá o uspořádání předčasných parlamentních voleb. "Z této krize se bez předčasných parlamentních voleb nemůžeme dostat," uvedl a doplnil, že on sám za hluboké ekonomické a politické problémy země nemůže. Také řekl, že je připraven ve funkci zůstat další dva měsíce, aby umožnil politikům spolupracovat v zavádění strukturálních reforem.

 

Právě se děje

Další zprávy