Čeští hasiči v Bejrútu přerušili práce. Libanonská armáda se obává o jejich bezpečí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 8. 8. 2020 18:46
Český speciální hasičský tým USAR přerušil v Bejrútu prohledávání trosek po masivním výbuchu. Stejně jako jiné mezinárodní týmy ho k přerušení záchranných akcí vyzvala libanonská armáda, která se kvůli protivládním demonstracím obává o jejich bezpečnost.
Tým USAR na ruzyňském letišti.
Tým USAR na ruzyňském letišti. | Foto: Reuters

Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka řekl, že všichni členové týmu jsou v pořádku a vrátili se na svou základnu v Bejrútu, kde nyní čekají na další pokyny od vojáků. Zhoršená bezpečnostní situace může souviset s chystanou velkou demonstrací, dodal. 

Libanonská armáda vyzvala kvůli zhoršené bezpečnostní situace v oblasti veškeré zasahující týmy, aby se vrátily zpět na své základny. "Dnes (v sobotu) se tam chystá nějaká velká demonstrace, ostatně ty týmy vlastně i večer nemohly pracovat právě kvůli tomu, že se tam v odpoledních hodinách a večer konají demonstrace. Ta armáda to prostě vyhodnotila tak, že raději ty týmy vždycky stáhne a nechá je v bezpečí," řekl mluvčí hasičů.

To potvrdila také Petra Klobušiaková z české ambasády v Libanonu. Protest podle ní začíná v centru města v pět odpoledne místního času (ve čtyři odpoledne středoevropského letního času). "Na pátou hodinu je plánovaná velká demonstrace a armáda se vždycky předtím snaží některé části města uzavřít, aby protestující měli k dispozici jen určité koridory," uvedla Klobušiaková.

"Myslíme si tedy, že to souvisí s bezpečnostní situací, která je trošku napjatější. A koordinaci mezinárodních záchranných týmů zajišťuje přímo armáda," dodala. Protest se má podle ní konat na náměstí Mučedníků, které je blízko centra Bejrútu a přístavu, kde hasiči pracovali.

"Šance na přežití lidí po masivní explozi v přístavu už je malá. USAR tým do několika dnů bude s největší pravděpodobností řešit návrat zpátky do Česka," řekl Kavka Deníku N. "Pokud by nás ale Libanonci požádali, abychom zůstali i nadále, samozřejmě zůstaneme. Naší primární činností je vyhledávání přeživších," doplnil.

Vedoucí českého týmu v Bejrútu Jiří Čmakal řekl večer České televizi, že Češi se mají podle plánu vrátit 11. srpna. Česko podle něj vypraví do Libanonu letoun s humanitární pomocí.

Po explozi se stále pohřešují desítky lidí

Čtyři desítky českých hasičů z týmu USAR, který se specializuje na vyprošťování lidí z trosek, přiletěly do Libanonu ve středu. Od čtvrtečního odpoledne pak společně s psovody prohledávali prostor v přístavišti. Jde o důležitý sektor, protože je strategickou potravinovou cestou.

Hasiči měli za úkol prohledat sutiny, jestli v nich nezůstali lidé, aby na místo mohla vyrazit těžká technika, která začne trosky odklízet.

Čtyři dny po ničivé explozi v bejrútském přístavu zůstává stále ještě přes 60 pohřešovaných a s přibývajícími dny šance na přežití klesá. Podle Kavky se tak zvažuje návrat týmu zpět do Česka. "Záleží na libanonské straně, jestli nebude třeba ještě mít požadavek, abychom tam zůstali, ale návrat by pravděpodobně mohl být do několika dnů," uvedl mluvčí.

Obětí exploze, která poničila několik čtvrtí, je zatím 158. Z více než šest tisíc zraněných je přes sto v kritickém stavu. Mezi oběťmi je i manželka nizozemského velvyslance v Libanonu, oznámilo nizozemské ministerstvo zahraničí.

Vyšetřovatelé výbuchu podle libanonského prezidenta Michela Aúna zkoumají, zda příčinou neštěstí byla nedbalost, nehoda či vnější zásah.

Lidé v Bejrútu cítí beznaděj, říká velvyslankyně Michaela Froňková:

Nemůžu říct, že by mě výbuch šokoval. Libanon funguje, jak funguje. Nemá perfektní administrativu, vysvětluje velvyslankyně ČR v Bejrútu. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 10 minutami

Hokejisté Pardubic kvůli podezření na koronavirus v úterý nehrají

Hokejisté Pardubic kvůli podezření na nákazu koronavirem v týmu nenastoupí v úterním zápase 5. kola extraligy proti pražské Spartě. Klub to uvedl v krátké tiskové zprávě s tím, že další informace nebude poskytovat.

"Hráčský kádr i realizační tým v současnosti podstupuje testy na přítomnost nákazy covid-19. Klub postupuje dle nařízení Krajské hygienické stanice Pardubického kraje," uvedli zástupci Dynama.

Východočeši v extralize doposud odehráli čtyři zápasy, ve kterých získali dva body za výhru v prodloužení nad Plzní. Naposledy hráli v neděli, kdy doma podlehli Zlínu 0:2.

V úterý se tak uskuteční jen tři utkání, v karanténě jsou totiž i hráči Litvínova, Třince a zřejmě i Karlovy Vary, kteří oznámily podezření na nákazu koronavirem ve čtvrtek. V neděli se poté k tréninku po desetidenní pauze vrátily Vítkovice, které se stejně jako Kometa Brno zapojí zpět do programu extraligy v pátek.

Všechna utkání, která nejsou sehraná v řádném hracím termínu, se musejí dohrát nejpozději do 40 dnů. Jinak budou zápasy považovány za nesehrané a o jejich výsledcích rozhodne sportovně-technická komise ČSLH.

před 57 minutami

Zraněný Hancko bude Spartě chybět ještě několik týdnů

parťanský fotbalista Dávid Hancko budu kvůli zranění mimo hru déle, než se předpokládalo. Slovenský reprezentační obránce laboruje se šlachou v koleně a k zápasům bude připraven až za několik týdnů.

Hancko, který ve Spartě do příštího léta hostuje z italské Fiorentiny, se v současnosti připravuje individuálně. Klíčový stoper Pražanů absolvoval vyšetření i u specialisty v Německu, který se problémy s poraněnými šlachami zabývá.

"Máme s klubem vytvořený plán mého návratu do tréninkového a zápasového režimu, podle kterého postupujeme. Věřím, že brzy klukům pomůžu na hřišti," uvedl Hacko na klubovém webu. "Dávid velmi tvrdě a poctivě pracuje," dodal šéf fyzické přípravy letenského A-týmu Ben Ashworth.

Hancko byl na jaře jedním z klíčových hráčů Sparty, které mimo jiné pomohl k vítězství v domácím poháru MOL Cupu. Vedle něj je aktuálně zraněný i další slovenský obránce Pražanů Lukáš Štetina. I bez nich Letenští po pěti kolech bez ztráty bodu vedou tabulku české ligy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy