Libanon váhá s odzbrojením Hizballáhu

Red Zah, Reuters
17. 8. 2006 11:32
Bejrút - Válečné zóny, z nichž začali odcházet izraelští vojáci, přebírají vojáci OSN a libanonské jednotky. Ty však nechtějí odzbrojovat Hizballáh.
Metulla je nyní branou, kterou se vojáci po vyhlášení příměří vracejí domů.
Metulla je nyní branou, kterou se vojáci po vyhlášení příměří vracejí domů. | Foto: Martin Novák

Důležitá fáze ukončování války na Blízkém východě začala. Světové agentury oznámily, že Izrael začal ve středu večer stahovat vojáky na území svého státu a Libanon dnes ráno rozmísťovat své jednotky na jihu země, kde byla hlavní válečná zóna.

"Zahájili jsme odsun po etapách tím, že se stáhneme z několika úseků na jihu Libanonu zejména poblíž Mardž Ujúnu a severně od Bint Džbajlu, jejichž kontrola byla svěřena mezinárodním jednotkám," uvedl mluvčí izraelské armády.

Vojáci libanonské armády se zase v noci vydali na jih, v oblasti mají působit společně s členy mírových jednotek OSN. Reportér agentury AP viděl kolem 4:00 místního času (3:00 SELČ) asi 40 libanonských vojenských nákladních automobilů a džípů vezoucích vojáky, vybavení, zavazadla a plastové kanystry na vodu mířit na jih země, který byl doposud baštou Hizballáhu. Kolem silnic vojáky vítali místní lidé a házeli na ně květiny a rýží.

Libanonská vláda schválila plán vyslání 15 tisíc svých vojáků na jih ve středu.

Armáda, která se shromažďuje severně od Litání, překročila řeku dnes ráno.

Izrael: Libanon porušuje rezoluci

Situace je však komplikovaná tím, že bojovníci hnutí Hizballáh odmítají odzbrojení.

Podle izraelských zdrojů se navíc libanonská vláda s Hizballáhem dohodla, že vojáci nebudou členy této organizace odzbrojovat a že bojovníci Hizballáhu nebudou nosit zbraně na veřejných místech. Tato dohoda je v rozporu s rezolucí Rady bezpečnosti, protože v ní se předpokládá, že jižně od Litání budou jedinými ozbrojenými složkami libanonští vojáci a mezinárodní jednotky.

Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová proto trvá na tom, aby se v prosazování zbrojního embarga angažovaly vojáci OSN. Jak rychle se na jih Libanonu dostanou, zatím není jisté.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

  • Speciál: Válka den po dni

Francie by měla vyslat pět tisíc vojáků

Podmínky jejich působení by měla upřesnit dnešní schůzka v New Yorku, které se mají zúčastnit zástupci 49 zemí a vojenští experti. Hlavní otázkou zůstává, jak se budou moci vojáci OSN bránit v případě napadení a jakou roli budou hrát při odzbrojování Hizballáhu. Na základě stanovení těchto podmínek se jednotlivé státy rozhodnou, zda do jednotek přispějí.

Mezinárodní jednotky by měla zřejmě vést Francie, která by podle odhadů vojenských expertů mohla poslat do jižního Libanonu
až 5000 vojáků.

OSN v úterý oznámila, že je chce na jihu Libanonu rozmístit co nejrychleji - až tři a půl tisíce vojáků by mělo být na místě do patnácti dnů. 

Minulý týden schválená rezoluce Rady bezpečnosti OSN přitom jednoznačně předpokládá, že odchod izraelských sil bude souběžně doprovázet rozmístění libanonské armády a zahraničních jednotek.

Němci? Ne zda, ale jak

Jejich součástí zřejmě budou i němečtí vojáci. Zahraničněpolitický mluvčí vládních křesťanských demokratů Eckart von Kläden prohlásil, že je pouze otázkou jak, nikoli zda vůbec Německo vyšle do mezinárodních jednotek své vojáky.

"Je myslím jisté, že bychom měli přispět. V jaké podobě a rozsahu to bude, vyplyne teprve z dalších jednání," uvedl Kläden. Mluvčí vlády vzápětí oznámil, že vláda by měla věc rozhodnout příští týden.

Izraelští vojáci, šťastní po návratu z Libanonu, se objímají už na izraelském území.
Izraelští vojáci, šťastní po návratu z Libanonu, se objímají už na izraelském území. | Foto: Reuters

Budou Němci střílet po Izraelcích?

Kancléřka Angela Merkelová se přitom až dosud vyslání německých vojáků bránila. Rozmístit je v bezprostřední blízkosti Izraele šedesát let po holocaustu je v zemi velmi kontroverzním tématem.

Není totiž možné vyloučit, že němečtí vojáci budou v rámci své mise nuceni použít proti Izraelcům zbraně. Vzhledem k šesti milionům Židů vyhlazených Němci za druhé světové války je to představa, se kterou se mnozí lidé jen těžko sžívají.

Kompromisním řešením by tak mohlo být vyslání několika lodí, které by kontrolovaly libanonské pobřeží. Několik německých deníků napsalo, že oba vládní partneři, křesťanští i sociální demokraté, se dohodli na tom, že pokud by to bylo nutné, je možné vyslat i pozemní jednotky.

Ty by se mohly například podílet především na humanitárních operacích a znovuvybudování zničené libanonské infrastruktury.

Izraelský premiér Ehud Olmert už se však nechal slyšet, že by účast německých vojáků jednoznačně přivítal.

Předběžný zájem o účast v mírové misi projevilo zatím dvacet zemí. K jednání o podmínkách rozmístění vojáků by se měly sejít ve čtvrtek.

 

Právě se děje

Další zprávy