Bejrút - Libanonský premiér Fuád Siniura ujistil veřejnost, že se nemusí obávat dalšího vývoje v zemi, přestože v jejím čele momentálně nikdo není.
O politickou krizi se postaraly události z pátku, kdy se poslanci nedokázali ani popáté za poslední dva měsíce shodnout na nástupci prosyrského prezidenta Emila Lahúda.
Tomu o půlnoci skončil po devíti letech mandát. Poté pověřil armádu, aby se postarala o bezpečnost. Kabinetu sice připadly pravomoce hlavy státu, opozice tvořená křesťanským táborem a šíítskými stranami včetně militantního hnutí Hizballáh ale Siniurovu vládu nepovažuje za legitimní.
"Není se čeho bát, záleží nám na tom, aby prezidentské volby proběhly. Nikdo z nás nepřijme variantu, že by Libanon neměl hlavu státu," prohlásil premiér. Parlament naplánoval další pokus o hlasování na poslední listopadový den.
Prezidenta zvolí většina. Ale jaká?
Křeslo prezidenta, podle ústavy připadající maronitským křesťanům, tak zůstane neobsazené minimálně týden.
Libanonský pat odráží okolní politickou krizi v regionu. Zatímco za Siniurou a protisyrskou parlamentní většinou stojí Spojené státy, opozici v čele s Hizballáhem podporuje právě Damašek a Írán.
Přes ujišťování o brzkých vyhlídkách na dohodu zvažuje koalice změnit pro volbu hlavy státu pravidla a místo dvoutřetinové většiny uznat za dostatečnou prostou většinu hlasů.
Takový scénář je ale pro konkurenční tábor nepřijatelný: opozice ho přirovnává k převratu.