Levice dobyla senát. Sarkozyho šance na zvolení klesají

Radim Klekner Radim Klekner
26. 9. 2011 13:07
Vítězství socialistů v horní komoře ještě zhoršilo prezidentovy vyhlídky na znovuzvolení
Volby do senátu ještě snížily Sarkozyho šance na znovuzvolení.
Volby do senátu ještě snížily Sarkozyho šance na znovuzvolení. | Foto: Reuters

Paříž - Není to žádné překvapení, jenom zklamání. Ve svém komentáři k historickému vítězství levice, která poprvé od vzniku Páté republiky ovládla horní komoru francouzského parlamentu, byl předseda konzervativního Svazu pro lidové hnutí (UMP) Jean-Francois Copé více než zdrženlivý.

Vítězství socialistů, kteří v řadě okrsků postavili společné kandidátky s radikály, komunisty a hnutím Evropa Ekologie, se dalo očekávat. Nejenom kvůli předchozím úspěchům, které levice zaznamenala ve volbách komunálních v roce 2008, kantonálních o dva roky později i těch letošních regionálních.

Francie, tak jako další velké unijní ekonomiky, se potácí na hraně recese a za vzniklou situaci je vždy potrestána ta strana, která je zrovna u moci, ať už za hospodářské těžkosti může, nebo ne.

"Pravici byl uštědřen pořádný políček," citoval deník Le Monde šéfa socialistické frakce v senátu Jean-Pierra Bela. "Pro Nicolase Sarkozyho je to velký neúspěch."

Výsledek voleb, po kterých levice obsadí 177 ze 348 senátních křesel, je velkým varováním pro francouzského prezidenta, jenž bude v dubnu příštího roku usilovat o znovuzvolení.

Jak se do lesa volá

Šéf Elysejského paláce prosadil v uplynulých letech několik zákonů omezujících pravomoci obcí ve prospěch prefektur a přesouvajících na jejich bedra další a další finanční náklady. A ty mu to teď vrátily.

Foto: Petr Vyoral

Ve francouzských senátorských volbách se totiž volí nepřímo. O senátorech rozhoduje přibližně sedmdesát tisíc volitelů, kteří se z pětadevadesáti procent rekrutují ze zástupců městských a obecních rad.

Senát, sídlící v Lucemburském paláci, byl v uplynulých letech "odkladištěm" pravicových politiků, kteří měli na dlouhé roky dopředu zajištěnu slušnou prebendu.

Francouzský venkov je na rozdíl od měst konzervativní, katolický, ne-li vysloveně monarchistický a vítězství pravice se v horní komoře po více jak půl století bralo jako samozřejmost.

UMP navíc poškodili odpadlíci, kteří se rozhodli jít do voleb samostatně, a nahráli tak do rukou levici.

"Sarkozy ví dobře, že je u konce s dechem," neskrýval svou spokojenost pravděpodobný prezidentský kandidát socialistů a někdejší šéf strany Francois Hollande.

Nic se neděje

Sarkozy se dopad volebního fiaska snaží relativizovat. V to, že Elysejský palác zůstane v jeho rukou i po dubnových prezidentských volbách, nevěří však ve Francii takřka nikdo.

UMP dokonce hledala jiného kandidáta na nejvyšší funkci v zemi, žádného ale nenašla.

Francois Hollande by ještě před pár měsíci v souboji o kandidaturu socialistů se Straussem-Kahnem prohrál, teď má cestu volnou.
Francois Hollande by ještě před pár měsíci v souboji o kandidaturu socialistů se Straussem-Kahnem prohrál, teď má cestu volnou. | Foto: Reuters

Hollande jasně vede ve všech průzkumech popularity politiků. Tak jako v nich do skandálu okolo newyorské pokojské jasně vedl někdejší šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn, s nímž socialisté počítali pro prezidentské klání původně.

A zdá se, že jeho náskok už je dostatečný a nic s ním nepohne směrem dolů.

Stávajícímu šéfovi Elysejského paláce minulý týden navíc rozhodně nepomohlo zatčení dvou jeho někdejších spolupracovníků podezřelých z toho, že byli zapleteni do úplatků souvisejících s nákupem zbraní pro potřeby pákistánské a saúdskoarabské armády.

Podobný postoj jako Sarkozy zaujal k výsledkům voleb i kabinet premiéra Francoise Fillona.

"Vláda nebude nijak zablokována, protože jak je známo, poslední slovo při přijímání zákonů má Národní shromáždění," citovala agentura Reuters vládní mluvčí Valerii Pecresseovou.

Má pravdu, senát ovládaný socialisty ale může přijímání zákonů v příštích měsících výrazně zpomalit. 

 

Právě se děje

Další zprávy