Sarkozy už zná své soupeře: Martine a Françoise

ČTK ČTK
14. 7. 2011 7:05
Jsou známi kandidáti pro primárky francouzských socialistů
Martine Aubryová. Je Francie připravena mít ve svém čele ženu?
Martine Aubryová. Je Francie připravena mít ve svém čele ženu? | Foto: Reuters

Paříž - O půlnoci vypršel termín pro podání kandidatur pro říjnové primárky francouzské Socialistické strany k prezidentským volbám na jaře 2012.

Zdá se, že prezidentský kandidát socialistů vzejde z vyrovnaného duelu současné šéfky strany Martine Aubryové s bývalým šéfem strany Françoisem Hollandem.

Větší počet hlasů, ale těžko největší, by mohla získat i neúspěšná kandidátka z prezidentských voleb v roce 2007 Ségolene Royalová. O kandidaturu se ucházejí také Manuel Valls, Arnaud Montebourg a Jean-Michel Baylet, ale jsou označováni za "malé kandidáty" bez naděje na úspěch.

Úspěch v primárkách se naopak jasně předvídal Dominiquovi Strauss-Kahnovi, kterého však nedávný sexuální skandál v New Yorku připravil o post šéfa Mezinárodního měnového fondu i o zapojení do volebního klání ve Francii.

Tento zkušený francouzský levicový politik je stále vyšetřován v USA, které nesmí opustit.

François Hollande poté, co oznámil vstup do socialistických primárek
François Hollande poté, co oznámil vstup do socialistických primárek | Foto: Reuters

Primárky Socialistické strany (PS) v americkém stylu jsou otevřeny všem registrovaným členům a přívržencům strany. Pro Francii se jedná o nevídaný jev. Vedení strany doufá, že dvoukolového hlasování 9. a 16. října se zúčastní kolem milionu osob.

Hlavním soupeřem socialistického kandidáta v prezidentských volbách bude kandidát vládního pravicového Svazu pro lidové hnutí (UMP). Tím nejspíš bude opět současný prezident Nicolas Sarkozy, přestože zatím záměr usilovat o druhý mandát neoznámil.

Podle posledních průzkumů by Francouzi viděli raději v čele státu představitele levice. Do dvoukolových prezidentských voleb 22. dubna a 6. května je však příliš daleko na to, aby se jejich výsledek dal vážně předvídat.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují protesty proti převratu, mají už sedm obětí

Nejméně sedm lidí v neděli podle agentur zemřelo a řada dalších utrpěla zranění v Barmě, kde dál pokračují protesty proti nedávnému vojenskému převratu a s nimi i tvrdé represe vůči demonstrantům. Bezpečnostní složky je zatýkají po stovkách a manifestace rozhání vodními děly, slzným plynem, omračujícími granáty a zřejmě také střelbou.

Zásahy bezpečnostních složek proti shromážděním se podle agentury AP zdají být čím dál agresivnější, ovšem protestní hnutí dosud neztrácelo na síle.

V největším barmském městě Rangúnu v neděli násilnosti vypukly dopoledne při pochodu studentů medicíny. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazovaly demonstranty prchající před policisty i to, jak lidé pomáhají zraněným. Co jim krvavá zranění způsobilo, nebylo jasné, některá média ale hlásila střelbu ostrými náboji. Desítky studentů a dalších lidí skončily ve vazbě, píše AP.

Jedna žena zemřela na infarkt poté, co policie zasáhla omračujícími granáty proti demonstraci učitelů v Rangúnu. O úmrtí informovala dcera oběti a kolegové učitelé, píše Reuters. Střílelo se také ve městě Dawei, jeden člověk tam zemřel. Podle listu Myanmar Now zemřeli dva lidé také ve druhém největším městě Mandalaj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy