Paříž - Malajsijské letadlo, které v březnu záhadně zmizelo s 239 lidmi nad Indickým oceánem, sestřelili Američané v obavě, že jeho řídicí systémy ovládli hackeři a mohli by obří Boeing 777 použít k teroristickému útoku.
S takto odvážnou teorií přišel bývalý šéf již neexistujícího francouzského leteckého přepravce Proteus Airlines Marc Dugain.
V rozhovoru pro renomovaný týdeník Paris Match se nechal slyšet, že mu očití svědci potvrdili, že na Maledivách v době zmizení letu MH370 viděli nízko letící stroj odpovídající vzhledem i velikosti pohřešovanému Boeingu 777.
Nedaleko Malediv se přitom nachází ostrov Diego Garcia, na němž mají Američané základnu.
Ostrov Diego Garcia patří Britům, letectvo Spojených států na něm však má od 70. let minulého století velké strategické letiště, na němž slouží 1700 vojáků a 1500 civilních zaměstnanců.
Místní rybáři podle Dugaina na pobřeží sousedního ostrova Baráh našli hasicí přístroj z boeingu, ale armáda ho zabavila.
Když se Dugain začal o případ zajímat, byl podle svých slov varován tajnou službou, aby se do věci nevměšoval a nechal "čas, aby udělal svou práci".
Oficiální verze se nezdá ani šéfovi Emirates
Bývalý šéf aerolinek Proteus není prvním člověkem z oboru, který podobné pochybnosti vyslovil. Prezident a výkonný ředitel letecké společnosti Emirates Tim Clark v říjnovém rozhovoru pro německý týdeník Der Spiegel vyjádřil pochybnosti o tom, že by se v místě, kde letadlo údajně zmizelo z radarů, nenašly žádné trosky.
Američané ale odmítají, že by se v blízkosti jejich základny na odlehlém ostrově uprostřed oceánu - 3600 kilometrů od východního pobřeží Afriky a 4700 severozápadně od Austrálie - zmizelý boeing vyskytl.
Let MH370 se odmlčel 8. března krátce po startu z letiště v Kuala Lumpur. Namířeno měl do Pekingu, tři minuty poté, co se posádka rozloučila s malajsijskou letovou kontrolou, se ale odmlčel.
Za dalších osm minut boeing náhle změnil kurs i letovou hladinu.
Od té doby už ho sledovaly jen vojenské radary. Američtí vyšetřovatelé přišli s verzí, že letadlo mohlo letět po ztrátě kontaktu s civilní navigací ještě asi 4 hodiny.
Ministerský předseda Malajsie nakonec prohlásil, že dle analýzy satelitních dat letadlo spadlo v odlehlé oblasti Indického oceánu západně od australského Perthu.