Nová stopa? Piloti MH370 zřejmě zamířili na jih dříve

ČTK ČTK
28. 8. 2014 11:33
Pátrací týmy se proto zaměří na jižní část zóny určené k hledání trosek stroje.
Od zmizení letu MH370 uplyne zanedlouho půl roku.
Od zmizení letu MH370 uplyne zanedlouho půl roku. | Foto: Reuters

Canberra - Malajsijské letadlo, které zmizelo s 239 lidmi na palubě 8. března na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu, se zřejmě stočilo k jihu dříve, než se doposud předpokládalo.

Pátrací týmy se proto zaměří na jižní část zóny určené k hledání trosek stroje, oznámily australské úřady, které citovala agentura AFP.

Foto: Reuters

Předpokládá se, že Boeing 777 se zřítil v jižní části Indického oceánu západně od pobřeží Austrálie poté, co se z neznámých důvodů odklonil od své trasy.

Čerstvé informace naznačují, že letadlo "mohlo zamířit na jih" dřív, než jsme si do nynějška mysleli, prohlásil dnes australský vicepremiér Warren Truss. Vyšetřovatelé k tomu dospěli při analýze neúspěšného telefonátu, kterým se zaměstnanci společnosti Malaysia Airlines snažili navázat s posádkou letounu kontakt.

"Když let MH370 zmizel z radaru, pozemní personál společnosti Malaysia Airlines se pokusil posádku kontaktovat prostřednictvím satelitního telefonu. To se mu nepodařilo," uvedl vicepremiér Truss.

"Ale při nynější detailní analýze se povedlo vysledovat tento telefonický hovor, což přispělo k určení polohy letadla a směru, kterým směřovalo."

Trosky stroje zatím nebyly nalezeny, a to navzdory rozsáhlému leteckému, námořnímu a podmořskému pátrání. Příští měsíc by měl být zahájen intenzivnější podmořský průzkum na území o rozloze 60 000 kilometrů čtverečních s cílem najít vrak letadla. Zapojit se do něj mají tři plavidla, která za sebou potáhnou robotické ponorky vybavené sonary a videokamerami. Hledání potrvá až rok a odhadem vyjde na 48 milionů dolarů (asi miliardu korun), napsala agentura AP.

"Zóna určená k pátrání zůstává stejná, některé informace, které teď máme, ale naznačují, že mimořádnou pozornost a prioritu mají místa v jižní části této zóny," konstatoval australský vicepremiér Truss.

Vicepremiér rovněž uvedl, že mapování terénu určeného k prohledávání v uplynulých týdnech ukázalo, jak náročný úkol před pátracími týmy leží.

"Kupříkladu na jednom místě dosahuje hloubka moře pouhých 600 metrů a pak náhle padá do 6600 metrů," řekl.

Při mapování byly podle Trusse rovněž odhaleny "celkem pozoruhodné geografické prvky", včetně nových podmořských sopek tyčících se do výšky až 2000 metrů.

Truss a malajsijský ministr dopravy Liow Tiong Lai podepsali dohodu o spolupráci při dalším pátrání. Malajsie v dokumentu slíbila, že se na financování dalších pátracích akcí bude podílet stejnou měrou jako Austrálie. Doposud většinu hledání financovala Canberra.

Liow na dnešní schůzce rovněž tlumočil názor vyšetřovatelů, podle nichž záhada zmizení letounu nebude vyřešena, dokud nebudou objeveny trosky a černé skříňky boeingu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy