Letoun A320 na trase z Paříže do Káhiry zmizel z radarů, nouzový signál nevyslal

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 19. 5. 2016 8:30
Letoun A320 letící na trase z Paříže do Káhiry zmizel z radarů. Spojení podle některých zpráv vypadlo v době, kdy se letoun pohyboval nad Aténami, podle jiných zpráv byl v tureckém vzdušném prostoru. Mluvčí egyptské agentury civilního letectví Iháb Raslan řekl televizi SkyNews Arabia, že stroj se nejspíš zřítil do moře. Na palubě je 66 lidí.
Letoun A320 společnosti Egypt Air.
Letoun A320 společnosti Egypt Air. | Foto: Reuters

Káhira - Egyptská letecká společnost Egypt Air ráno oznámila, že letoun A320 letící na trase z Paříže do Káhiry zmizel z radarů. Na palubě je podle upřesněných údajů 66 lidí včetně tří dětí. Letecká společnost uvedla, že mezi cestujícími bylo 30 Egypťanů, 15 Francouzů, dva Iráčani a dále cestující z Británie, Belgie nebo Portugalska. Češi tedy ne, tuto informaci následně potvrdilo i české ministerstvo zahraničí.

Podle nepotvrzených zpráv pilot před ztrátou spojení hlásil kouř v pilotní kabině. Mluvčí egyptské agentury civilního letectví Iháb Raslan řekl televizi SkyNews Arabia, že stroj se nejspíš zřítil do moře. Nouzový signál letadlo nevyslalo.

Letadlo startovalo z Paříže ve středu zhruba hodinu před půlnocí. Spojení se přerušilo v době, kdy se letoun nacházel asi 16 kilometrů v egyptském vzdušném prostoru, tedy asi 50 kilometrů od severního egyptského pobřeží. Letěl v té chvíli ve výšce 11 000 metrů.

K vyhledání letadla odstartovaly letouny egyptské i řecké armády. Do oblasti směřuje také řecká fregata, v pohotovosti jsou vrtulníky na řeckém ostrově Karpathos, uvedla agentura AP. Podle agentury DPA už na místo posledního radarového kontaktu s letadlem dorazili egyptští záchranáři.

Na palubě letadla je 56 cestujících a deset členů posádky. Egyptský tisk tlumočil obavy letištního personálu, že v současné době už letoun musel vyčerpat veškeré palivo.

Letištní personál v Paříži odmítl událost komentovat s tím, že jediná informace, kterou má k dispozici, svědčí o tom, že letoun nepřistál v místě určení. Podle vedení společnosti Egypt Air měl pilot nalétáno zhruba 6000 hodin, z toho třetinu v Airbusu A320. Letadlo bylo vyrobeno v roce 2003.

V Paříži se kvůli zmizení letadla dopoledne mimořádně sejdou ministři, napsala agentura Reuters. Prezident François Hollande už mluvil se svým egyptským protějškem Abdalem Fattáhem Sísím. Slíbili si úzkou spolupráci při zjišťování okolností zmizení letounu.

Francouzské úřady se nyní podle agentury DPA snaží spojit s příbuznými cestujících na palubě. Zřídily také nouzovou linku, kde mohou příbuzní dostat bližší informace.

Loni v říjnu se na Sinajském poloostrově zřítil ruský letoun, na jehož palubě zahynulo 224 lidí. Podle vyšetřovatelů byla v letadle nálož. K útoku se přihlásila egyptská větev teroristické organizace Islámský stát. Letos v březnu bylo uneseno letadlo společnosti Egypt Air na Kypr. Únosce, který je vězněn na Kypru, byl podle úřadů psychicky nevyrovnaný.

 

Právě se děje

Další zprávy