reklama
 
 

Trosky letadla nalezené v Mosambiku téměř jistě pocházejí ze zmizelého letu MH370, tvrdí experti

Aktualizováno 24. 3. 2016 7:33
Kusy letadla nalezené na pobřeží jihoafrického státu Mosambik pravděpodobně jsou z malajsijského letadla, které zmizelo před dvěma lety v Indickém oceánu. Uvedl to australský ministr dopravy Darren Chester. Experti z Malajsie se k závěru přidali a země vyzvala k pátrání v okolí Jižní Afriky.

Sydney - Trosky nalezené začátkem března na pobřeží jihoafrického státu Mosambik pochází s největší pravděpodobností ze ztraceného malajsijského letadla. Oznámily to australské úřady.

Experti po analýze dospěli k závěru, že dvě části trupu letadla velmi pravděpodobně pochází z Boeingu 777 společnosti Malaysia Airlines, který se s 239 lidmi na palubě 8. března 2014 z dosud nejasných příčin odchýlil daleko od plánované dráhy letu. Letoun zřejmě spadl do Indického oceánu zhruba 1800 kilometrů jihozápadně od Austrálie. Experti z Malajsie se k závěru přidali a země vyzvala k pátrání v okolí Jižní Afriky.

"Analýza dospěla k závěru, že trosky jsou téměř jistě z letu MH370," uvedl v prohlášení australský ministr dopravy Darren Chester. Místo nálezu podle něho odpovídá tomu, kam by podle modelových výpočtů mohly předmět zanést mořské proudy.

Experti analyzovali oba kusy trosek nalezené u Mosambiku. Rozměry, použitý materiál a způsob konstrukce podle dnešního prohlášení malajsijského ministra dopravy odpovídají zmizelému stroji. Ministr zároveň vyzval, že s ohledem na nález je třeba provést další pátrání u pobřeží Jižní Afriky a Mosambiku, které si vezme na starost malajsijský tým.

Jedním z dílů je téměř metr dlouhý kovový díl letadla s nápisem "NO STEP", který našel začátkem března americký občan, jenž na svém blogu píše o pátrání po zmizelém letu. Předmět prozkoumali experti v Malajsii i Austrálii, stejně jako specialisté z firmy Boeing.

Letoun se předloni z dosud nejasných příčin odchýlil daleko od plánované dráhy letu. Stroj poté zřejmě spadl do Indického oceánu zhruba 1800 kilometrů jihozápadně od Austrálie.

Jediným dílem nalezeným před Mosambickým objevem, který podle všeho rovněž patřil k záhadně zmizelému letounu, byla vztlaková klapka objevená loni v červenci na břehu vzdáleného ostrova Réunion. Zatímco podle malajsijských úřadů zcela jistě pochází z pohřešovaného stroje, ty francouzské si jisté nejsou a tvrdí, že je to pouze pravděpodobné.

autor: ČTK | 24. 3. 2016 7:23

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama