Teplotní rekord z loňska nevydrží. Devastující účinky jsou podle vědců nevyhnutelné

Přemysl Danda
21. 4. 2016 18:05
Letošní březen je jedenáctý měsíc v řadě, který vytvořil teplotní rekord. Na oteplování má největší vliv globální oteplování a také jev El Niňo. Se změnou klimatu souvisí větší množství povodní, tání ledovců nebo větší sucho.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - První tři měsíce letošního roku nasvědčují tomu, že by globální teplota mohla překonat loňský rekord. Podle nových dat amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) je tento rok zatím teplejší než loňský.

Například průměrná teplota v březnu byla o 1,5 stupně Celsia vyšší než průměr na tento měsíc za celé 20. století.

Zvýšení potvrdily nezávisle na sobě tři organizace - NASA, Japonská meteorologická agentura a již zmíněný NOAA. Všechny využívají trochu jiné měřicí techniky, ale i přesto se shodly.

Na změně klimatu se podílí řada jevů

Tento týden se v New Yorku scházejí světoví diplomaté, aby podepsali klimatickou dohodu, na níž se koncem loňského roku shodli v Paříži.

Kromě skleníkových plynů se na změně klimatu podílejí další faktory, například tání ledovců v Arktidě, záplavy, sucho nebo hladina oxidu uhličitého v atmosféře.

Některé z jevů, jako vyšší teplota či silné deště, lze vysvětlit jevem El Niňo, který podle vědců uvolnil velké množství tepla od Tichého oceánu do atmosféry, což způsobuje neočekávané změny počasí

"Současný efekt El Niňa ale ještě zhoršilo globální oteplování v důsledku emisí skleníkových jevů, které zapříčinil člověk," řekla deníku The New York Times Jessica Blundenová, klimatická vědkyně z NOAA.

"El Niňo vychází z hlubin. Teploty v Pacifiku dosáhly vrcholu v listopadu," dodává její kolega Kevin Trenberth. "Teplo z oceánu musí někam proudit, a to po celém světě. To zapříčiňuje rekordní teploty na jižní polokouli."

El Niňo vs. globální oteplování

K představě, jak ovlivňuje rekordní teploty El Niňo a jak globální oteplování, se vědci z NOAA pokusili srovnat poslední silný jev El Niňo, který zasáhl planetu v letech 1997 a 1998. A zjistili, že tehdy vzrostly průměrné teploty o 0,8 stupně.

Březnové vysoké teploty tak pravděpodobně znamenají poslední záchvěvy El Niňa a povrchové teploty by se měly zřejmě začít snižovat během letošního roku. Často El Niňo doplňuje vzápětí jev La Niňa, který přináší silné bouřky a který může ohlašovat chladnější období.

Po více než dvou rekordně teplých létech a extrémně teplých prvních měsících tohoto roku jsou podle vědců mnohé devastující účinky globálního oteplování a El Niňa nevyhnutelné.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy