Jaro se změnilo v léto. V Česku druhý den po sobě padaly teplotní rekordy, už v noci se ale ochladí

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 4. 2016 18:26
Druhý den po sobě padaly v Česku teplotní rekordy. Nejvyšší teplotu v úterý meteorologové zatím zaznamenali v Karviné, kde teplota dosáhla 27,3 stupně Celsia. Zřejmě to byla nejvyšší naměřená teplota v ČR. Jen dvě desetiny stupně méně naměřili meteorologové v Ostravě-Porubě. V noci na středu má podle předpovědi přijít studená fronta, přes den tak meteorologové očekávají teploty nejvýše 14 až 18 stupňů Celsia.
Teplé jarní počasí.
Teplé jarní počasí. | Foto: Reuters

Praha - V Česku druhý den po sobě padaly teplotní rekordy. Hlásí je osm z deseti stanic, které měří víc než 30 let, mimo jiné i pražské Klementinum. Nejvyšší teplotu v úterý meteorologové zatím zaznamenali v Karviné, kde teplota dosáhla 27,3 stupně Celsia. Zřejmě to byla nejvyšší naměřená úterní teplota v ČR.

Po 17:00 byl nový rekord pro dnešní den zaznamenán na 131 ze 142 stanic, které měří déle než 30 let, řekla pracovnice ČHMÚ ze stanice v pražských Komořanech. "Dneska je to výjimečný den, kdy jsou rekordy skoro na všech stanicích překonané," podotkla. Ze všech 246 míst, kde meteorologové teploty zapisují třeba i jen rok, dnes teplotní maxima zjistili na 235 stanicích.

Dnešní karvinské maximum 27,3 stupně překonalo dosavadní rekord 20,7 stupně z roku 2005. V Karviné se ale měří jen 25 let. Ze stanic s dobou měření nad 30 let bylo nejtepleji v Ostravě-Porubě, dnešních 27,1 stupně Celsia převýšilo dosud nejvyšší teplotu 23,6 stupně z roku 1985. Rovných 27 stupňů ukázal teploměr V Bohumíně, Záblatí.

Jen ojediněle podle meteorologů teploty překročily i hranici 26 stupňů Celsia. Nad tuto úroveň vystoupily ještě v Oticích na Opavsku, ve Vsetíně, v Lučině na Frýdecko-Místecku či Bělotíně na Přerovsku. V pražském Klementinu, kde se teploty měří od roku 1775, nový rekordní údaj pro dnešní den 23,3 stupně Celsia překonal 22,8 stupně z roku 1961.

Odpolední teploty se většinou pohybovaly mezi 20 a 25 stupni, uvedl ČHMÚ. V noci na středu má podle předpovědi přijít studená fronta, přes den tak meteorologové očekávají teploty nejvýše 14 až 18 stupňů Celsia, na západě kolem 12 stupňů.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Policista v Texasu zastřelil černošku skrze okno její ložnice, cítil se ohrožený

V texaském Fort Worthu o víkendu bílý policista zastřelil 28letou černošku poté, co k jejímu domu hlídku uprostřed noci přivolali znepokojení sousedé kvůli otevřeným vchodovým dveřím. Strážce zákona vystřelil, když při obcházení domu zahlédl v okně ložnice lidskou postavu. Podle prohlášení místní policie se cítil v ohrožení.

K domu Atatiany Jeffersonové policejní hlídka dorazila kolem půl třetí ráno tamního času v noci na sobotu, uvádí zpravodajský web BBC. Video z kamery umístěné na uniformě strážníka ukazuje, jak dvojice policistů nejdříve kontroluje vchodové dveře a následně za svitu baterek míří podél obvodu stavení. V jistém momentě se záběr stáčí k oknu ložnice, kde se objevila postava. Policista křičí "Ruce vzhůru! Chci vidět vaše ruce!", načež prakticky okamžitě střílí.

Jeffersonová střelné ráně na místě podlehla. V ložnici s ní v osudném momentě byl ještě osmiletý synovec, kterého podle vyjádření rodiny měla tu noc doma na hlídání. Policie uvedla, že v pokoji se našla zbraň, není však jasné, zda ji Jeffersonová před smrtí držela v ruce.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

V Národním divadle se dnes lidé rozloučí s Vlastou Chramostovou

Historická budova divadla na Národní třídě bude otevřená od 10:30, lidé mohou přinášet květiny a poklonit se herečce či zapsat vzkaz do kondolenční knihy. V 11:00 začne na pódiu smuteční obřad. Známá herečka a jedna z prvních signatářů Charty 77 zemřela 6. října ve věku 92 let.

S proslovem vystoupí ředitel Národního divadla Jan Burian, rektor Akademie múzických umění Jan Hančil nebo herec David Prachař. Recitovat bude Zuzana Stivínová. Zhruba padesátiminutový program bude v přímém přenosu přenášet Česká televize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy