New York - Americkým specialistům se zřejmě podařilo identifikovat gen, který ovlivňuje - alespoň u některých lidí - sklony k depresi.
Vědci z Yaleské univerzity hovoří o genu, nazývaném MKP-1. Výsledky svého výzkumu zveřejnily v odborném časopise Nature Medicine.
Ve svém výzkumu srovnávali genetické kódy jedenadvaceti lidí, postižených depresí a osmnácti osob, u kterých tyto problémy nebyly diagnostikovány.
Uskutečnili pokus na myších. Ta s implantovaným genem MKP-1 vykazovala symptomy deprese, které pak u ní zmírnil podaný antidepresivní lék. Myš bez MKP-1 nadměrný stres nevykazovala.
"Gen MKP-1 hraje hlavní nebo jednu z hlavních rolí ve vytváření procesů, které vedou k depresi," uvedl vedoucí expertního týmu a profesor psychiatrie Ronald Duman.
Lékaři se neshodují v názorech na to, co a do jaké míry ovlivňuje tvorbu depresí. Většina zastává názor, že genetika v tom hraje roli, i když příčiny se u každého pacienta liší.
U části pacientů antidepresiva nezabírají. "Náš výzkum umožní zaměřit se více na MKP-1, což pomůže při hledání nových, účinnějších metod léčby deprese," uvedl v prohlášení tým z Yaleské univerzity.
V České republice bere antidepresiva podle letošních údajů celoevropského průzkumu Eurobarometr pět procent lidí. Evropský průměr je sedm procent lidí.
Antidepresiva jsou v Česku na předpis. Některé preparáty z této skupiny může předepsat praktický lékař, většinu z nich předepisuje psychiatr.