Moskva – Meteorologickou stanici na ostrově Trojnoj v Karském moři přes dva týdny "obléhala" skupina deseti ledních medvědů s několika mláďaty.
Pro pětici výzkumníků (včetně dvou manželských párů) tím vyvstal takřka neřešitelný problém. Ve chvíli, kdy se jim pod oknem usídlila medvědice a usnula, nemohli opustit budovu, dokud jim neposlali novou várku světlic.
Zvířatům navíc nesměli ublížit, protože lední medvědi jsou od roku 2008 na seznamu ohrožených druhů. Nezbylo jim tak než pozastavit veškeré vědecké práce a čekat.
Původní zprávy, že si počkají minimálně do října, než zamrzne moře, se nakonec nepotvrdily. Záchranáři se k nim dostali během středy.
Běžná situace
Problémy s medvědy na trojnojské stanici začaly již koncem srpna. Tehdy vědci expedičním plavidlem dostali na pomoc speciálně vycvičené psy a světlice. Psi je měli před medvědy chránit, ale ti je sežrali. Světlicemi se vědci pokoušeli medvědy odehnat.
"Takové situace se na ostrově Trojnoj dějí běžně, protože medvědi se v této oblasti prostě vyskytují. I přesto tam lidé žijí a chodí do práce," řekl agentuře TASS Vasilij Šavčenko, vedoucí státní monitorovací sítě Sevgidromet, která stanici provozuje.
Pětice tak dostala doporučení, aby byli extrémně opatrní a nevycházeli ven z budovy, budou-li medvědi na dohled.
Situaci monitorovala ruská federální hydrometeorologická služba Rosgidromet, podle níž je prioritou jak ochrana personálu, tak ochrana ohroženého druhu – ledního medvěda.
V letních dnech na Trojanském ostrově se často stává, že medvědi bývají hladoví a agresivní. Vzpřímený polární medvěd může dosahovat výšky až přes tři metry a váží přes půl tuny. Mezinárodní svaz ochránců přírody odhaduje množství polárních medvědů asi na 25 000. Jejich počet rapidně klesá kvůli změnám klimatu.