Lední medvěd vymírá,Bush nabízí záchranu

man
3. 1. 2007 0:00
Washington - Vláda George Bushe chce prosadit zákon o ochraně ledních medvědů. Tvrdí, že jejich počet drasticky klesá.
Foto: Reuters

Jako důvod úbytku medvědí populace uvádí mizení ledovců a ker z oceánů.

Deník Washington Post to označil za nepřímé přijetí faktu, že globální oteplování existuje. Bushova administrativa se k varovným tvrzením ekologů o klimatických změnách stavěla dosud skepticky s tím, že neexistuje dostatek důkazů.

Podle Bushe jsou klíčem nové technologie 

Až loni americký prezident poprvé veřejně připustil, že globální oteplování je skutečností.

Za správný způsob boje s tímto problémem ale označil vyvíjení nových technologií a nikoliv omezování skleníkových plynů na základě Kjótského protokolu.

Foto: Reuters

Iniciativa americké vlády na záchranu ledních medvědů vychází z tvrzení vědců, kteří předpovídají v blízké budoucnosti rychlé vymírání tohoto živočišného druhu.

Na severní polokouli se zmenšuje rozloha ledové plochy pokrývající oceán, a tím přicházejí medvědi o životní prostor a možnosti obživy.

V posledních letech mnoho medvědů kvůli tání zahynulo, protože nebyli schopni přeplavat velké vzdálenosti mezi ledovci a krami a utopili se. Byly zaznamenány i případy kanibalismu, jinak mezi medvědy krajně neobvyklého jevu.

Nebude led, nebudou medvědi

Návrh na zákonnou ochranu ledních medvědů, jejíž součástí by byl i zákaz lovu, podal Americký úřad pro rybolov a ochranu přírody.

"Obdrželi jsme od úřadu analýzu, která jasně a přesvědčivě dokládá ubývání ledních medvědů. Jak ubývá ledu, pokrývajícího oceán, ubývá i medvědů," řekl agentuře Reuters americký ministr pro životní prostředí a ochranu přírody Dirk Kempthorne.

Kritici Bushe si rozhodnutí vysvětlují jako "tiché" uznání faktu, že globální oteplování existuje a představuje problém.

Ministerstvo ale odmítlo tvrzení, že ohrožení ledních medvědů je argumentem pro omezení skleníkových plynů a přijetí Kjótského protokolu.

Vláda také odmítá hlasy kritizující těžbu ropy na Aljašce. Ta je domovem téměř pěti tisíc ledních medvědů a zároveň jsou její naleziště zdrojem asi osmi procent veškeré ropy, spotřebovávané ve Spojených státech.

"Za třicet let těžby ropy na Aljašce nemáme po ruce důkazy, že by tato činnost ovlivňovala život ledních medvědů," tvrdí ředitel úřadu pro rybolov a ochranu přírody Dale Hall.

Bush se předloni rozhodl přes protesty řady ochránců životního prostředí povolit těžbu ropy na území přírodních parků na Aljašce, ale návrh těsně zablokoval Senát.

V Kanadě postupuje zkáza rychle

Na světě nyní podle odhadů vědců žije přibližně 25 tisíc ledních medvědů. Kromě USA především v Kanadě, Rusku, Grónsku a Norsku.

Kanada ale hlásí, že mezi lety 1997 a 2004 se její populace ledních medvědů snížila o pětinu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy