Léčím, abych naplnil bříško. Lékař vám nemusí rozumět

Petr Jemelka Petr Jemelka
19. 3. 2012 16:10
Díky mezeře v unijních předpisech jsou jazykové testy považovány za diskriminaci
Rašíd Hussín.
Rašíd Hussín. | Foto: repro The Sun

Londýn - Ve Spojeném království přibývá lékařů z rozvojových zemí, kteří neumějí anglicky, ale kvůli mezeře v legislativě jim nic nebrání, aby si na ostrovech zakládali praxe a pracovali v nemocnicích.

Předpisy britské lékařské komory sice nařizují, aby každý lékař z ciziny prošel komplexními jazykovými testy, ale předpisy Evropské unie, jež jsou nad pravidly komory, něco podobného vylučují.

Přistěhovalci, kteří už si odpracovali v jiné členské zemi tři měsíce, nesmějí být z jazyka zkoušeni, protože je to Bruselem považováno za diskriminaci.

Evropská unie rozhodla, že lékaři mohou pracovat v kterékoliv zemi sedmadvacítky.

Na mezeru v zákonech upozornil britský bulvární deník The Sun a přidal konkrétní případ čtyřicetiletého Rašída Hussína z Pákistánu. Lékařskou kvalifikaci získal v rodné zemi, a protože už pracoval tři měsíce ve Španělsku, může teď začít léčit ve Velké Británii. Jeho jazyková vybavenost je ale velmi omezená.

"Musím pracovat, abych si mohl naplnit bříško," vysvětlil v rozhovoru pro The Sun. Britskému reportérovi prý sice nerozuměl všechny otázky, ale odpovídal ochotně. "Nemyslím si, že bych udělal něco špatně. Musím pracovat, protože jinak nemám nic," dodal.

Později do redakce deníku zavolal Hussínův příbuzný a ptal se, na jaké téma rozhovor byl, protože Rašíd si tím nebyl jistý. Lékařská komora je bezmocná, přestože podle deníku přicházejí lékaři, kteří při vyplňování registrace používají překladač. Případů doktorů, kteří neumějí anglicky, jsou podle nejmenovaného zdroje z britské lékařské komory stovky.

"Stavem, kdy musíme registrovat lékaře, jež neumějí dostatečně anglicky, jsme znepokojeni, a proto jsme také vyzvali vládu, aby příslušné zákony změnila," potvrdil prezident komory Niall Dickson.

 

Právě se děje

Další zprávy