Lavrov jedná v Soči s Pompeem o zlepšení vztahů Ruska a USA

ČTK ČTK
14. 5. 2019 15:15
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v úvodu jednání se svým americkým protějškem Mikem Pompeem vyjádřil naději, že toto setkání umožní vypracovat konkrétní návrhy na zlepšení vztahů mezi oběma velmocemi. Jejich současný stav označil podle agentury TASS za smutný.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (vlevo) a jeho americký protějšek Mike Pompeo (uprostřed).
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (vlevo) a jeho americký protějšek Mike Pompeo (uprostřed). | Foto: Reuters

"Doufám, že dnes dokážeme vypracovat konkrétní návrhy zaměřené na to, abychom překonali nynější smutný stav rusko-amerických vztahů, v němž se ocitly v důsledku různých objektivních a subjektivních příčin," řekl Lavrov.

"Prezident (Donald) Trump dělá vše pro to, aby vztahy mezi našimi státy napravil," ujistil Pompeo podle agentury TASS.

Po skončení schůzky mají oba ministři o výsledcích informovat prezidenta Vladimira Putina. Podle mluvčího ruského prezidenta chce Putin s americkým ministrem jednat o rusko-amerických vztazích, strategické stabilitě, o odzbrojení a také o Íránu, Sýrii, Venezuele a denuklearizaci Korejského poloostrova. Mohlo by se také jednat o případné Putinově schůzce s Trumpem na summitu G20 v japonské Ósace.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy