Lavrov jedná v Soči s Pompeem o zlepšení vztahů Ruska a USA

ČTK ČTK
14. 5. 2019 15:15
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v úvodu jednání se svým americkým protějškem Mikem Pompeem vyjádřil naději, že toto setkání umožní vypracovat konkrétní návrhy na zlepšení vztahů mezi oběma velmocemi. Jejich současný stav označil podle agentury TASS za smutný.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (vlevo) a jeho americký protějšek Mike Pompeo (uprostřed).
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (vlevo) a jeho americký protějšek Mike Pompeo (uprostřed). | Foto: Reuters

"Doufám, že dnes dokážeme vypracovat konkrétní návrhy zaměřené na to, abychom překonali nynější smutný stav rusko-amerických vztahů, v němž se ocitly v důsledku různých objektivních a subjektivních příčin," řekl Lavrov.

"Prezident (Donald) Trump dělá vše pro to, aby vztahy mezi našimi státy napravil," ujistil Pompeo podle agentury TASS.

Po skončení schůzky mají oba ministři o výsledcích informovat prezidenta Vladimira Putina. Podle mluvčího ruského prezidenta chce Putin s americkým ministrem jednat o rusko-amerických vztazích, strategické stabilitě, o odzbrojení a také o Íránu, Sýrii, Venezuele a denuklearizaci Korejského poloostrova. Mohlo by se také jednat o případné Putinově schůzce s Trumpem na summitu G20 v japonské Ósace.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
Další zprávy