Ministr zahraničí USA odřekl návštěvu Moskvy, dal přednost setkání s politiky EU

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 5. 2019 9:58
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo odřekl pondělní návštěvu Moskvy a místo toho se v Bruselu sejde s představiteli Evropské unie, se kterými bude jednat mimo jiné o Íránu. S odvoláním na nejmenované americké diplomaty o tom informovaly světové agentury. Úterní setkání Pompea s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem v Soči ale nadále platí, uvedly agentury AP a Reuters.
Mike Pompeo
Mike Pompeo | Foto: Reuters

Ministerstvo zahraničí USA oficiálně změny v Pompeově programu zatím neoznámilo, šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová nicméně uvedla, že o příletu amerického ministra byla v noci informována. 

V Bruselu v pondělí začíná dvoudenní schůzka ministrů zahraničí členských zemí Evropské unie. "Celý den tady máme náročný program. Takže během dne uvidíme, jak a zda budeme moci připravit schůzku. Je zde samozřejmě vždy vítán, ale žádný přesný plán v tuto chvíli neexistuje," řekla Mogheriniová k možné schůzce s Pompeem.

Pompeo odletěl z Washingtonu v neděli podle původního harmonogramu. Nejmenované americké diplomatické zdroje ale sdělily, že ministr nemíří do Moskvy, jak bylo plánováno, ale do Bruselu, kde chce jednat o Íránu a o dalších tématech.

"Ano, máme informaci, že pan Pompeo bude v Bruselu, přesné téma jeho jednání ale není známo," řekl při příchodu na ministerskou radu novinářům šéf české diplomacie Tomáš Petříček. Evropská unie má podle něj ohledně Íránu pozici jasnou.

Petříček připomněl, že Teherán dohodu o jaderném programu známou pod zkratkou JCPOA stále plní. "My chceme tu dohodu zachovat, je to významný prvek v oblasti nešíření jaderných zbraní. EU chce pokračovat a chce, aby i Írán do budoucna své závazky plnil," podotkl český ministr. Unie se proto snaží přesvědčit íránskou vládu, aby od dohody neodstupovala. Důležité prý také je jednání s USA o sankcích, které v souvislosti s vývojem uvalují a které se mohou dotknout i evropských firem obchodujících s Íránem.

EU nadále podporu dohodu s Íránem

USA kvůli neupřesněné íránské hrozbě posilují v oblasti Blízkého východu své vojenské kapacity, do regionu mimo jiné vyslaly letadlovou loď USS Abraham Lincoln s doprovodnými plavidly a také bombardéry B-52.

Napětí mezi Íránem a USA vzrostlo loni, když USA odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 a obnovily protiíránské sankce. EU se naopak snaží mezinárodní dohodu s Teheránem zachovat.

Mogheriniová v pondělí zopakovala, že EU nadále plně podporuje mezinárodní dohodu s Íránem. "Budeme ji dále podporovat všemi našimi dostupnými prostředky a naší politickou vůlí," řekla před setkáním s ministry zahraničí Británie, Francie a Německa, jejichž země jadernou dohodu rovněž podepsaly.

Cesta do Soči, která je chystaná na úterý, je pro Pompea v roli ministra zahraničí první návštěvou Ruska, napsala AP. Očekává se, že s ruskými představiteli bude hovořit o krocích Moskvy ve Venezuele, Sýrii či Ukrajině, které Washington považuje za destabilizační.

Pompeo chtěl v pondělí v Moskvě jednat se zástupci americké ambasády a americkými podnikateli. Zamýšlel rovněž položit věnec u hrobu neznámého vojáka, aby tak uctil památku obětí boje proti nacistickému Německu, uvedla rozhlasová stanice Hlas Ameriky.

Video: Rusko oslavilo konec světové války. Zvýšíme prestiž armády, slíbil Putin

Rusko si připomnělo vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí v Moskvě 74. výročí porážky nacistické třetí říše ve druhé světové válce. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy