Ministr zahraničí USA odřekl návštěvu Moskvy, dal přednost setkání s politiky EU

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 5. 2019 9:58
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo odřekl pondělní návštěvu Moskvy a místo toho se v Bruselu sejde s představiteli Evropské unie, se kterými bude jednat mimo jiné o Íránu. S odvoláním na nejmenované americké diplomaty o tom informovaly světové agentury. Úterní setkání Pompea s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem v Soči ale nadále platí, uvedly agentury AP a Reuters.
Mike Pompeo
Mike Pompeo | Foto: Reuters

Ministerstvo zahraničí USA oficiálně změny v Pompeově programu zatím neoznámilo, šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová nicméně uvedla, že o příletu amerického ministra byla v noci informována. 

V Bruselu v pondělí začíná dvoudenní schůzka ministrů zahraničí členských zemí Evropské unie. "Celý den tady máme náročný program. Takže během dne uvidíme, jak a zda budeme moci připravit schůzku. Je zde samozřejmě vždy vítán, ale žádný přesný plán v tuto chvíli neexistuje," řekla Mogheriniová k možné schůzce s Pompeem.

Pompeo odletěl z Washingtonu v neděli podle původního harmonogramu. Nejmenované americké diplomatické zdroje ale sdělily, že ministr nemíří do Moskvy, jak bylo plánováno, ale do Bruselu, kde chce jednat o Íránu a o dalších tématech.

"Ano, máme informaci, že pan Pompeo bude v Bruselu, přesné téma jeho jednání ale není známo," řekl při příchodu na ministerskou radu novinářům šéf české diplomacie Tomáš Petříček. Evropská unie má podle něj ohledně Íránu pozici jasnou.

Petříček připomněl, že Teherán dohodu o jaderném programu známou pod zkratkou JCPOA stále plní. "My chceme tu dohodu zachovat, je to významný prvek v oblasti nešíření jaderných zbraní. EU chce pokračovat a chce, aby i Írán do budoucna své závazky plnil," podotkl český ministr. Unie se proto snaží přesvědčit íránskou vládu, aby od dohody neodstupovala. Důležité prý také je jednání s USA o sankcích, které v souvislosti s vývojem uvalují a které se mohou dotknout i evropských firem obchodujících s Íránem.

EU nadále podporu dohodu s Íránem

USA kvůli neupřesněné íránské hrozbě posilují v oblasti Blízkého východu své vojenské kapacity, do regionu mimo jiné vyslaly letadlovou loď USS Abraham Lincoln s doprovodnými plavidly a také bombardéry B-52.

Napětí mezi Íránem a USA vzrostlo loni, když USA odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 a obnovily protiíránské sankce. EU se naopak snaží mezinárodní dohodu s Teheránem zachovat.

Mogheriniová v pondělí zopakovala, že EU nadále plně podporuje mezinárodní dohodu s Íránem. "Budeme ji dále podporovat všemi našimi dostupnými prostředky a naší politickou vůlí," řekla před setkáním s ministry zahraničí Británie, Francie a Německa, jejichž země jadernou dohodu rovněž podepsaly.

Cesta do Soči, která je chystaná na úterý, je pro Pompea v roli ministra zahraničí první návštěvou Ruska, napsala AP. Očekává se, že s ruskými představiteli bude hovořit o krocích Moskvy ve Venezuele, Sýrii či Ukrajině, které Washington považuje za destabilizační.

Pompeo chtěl v pondělí v Moskvě jednat se zástupci americké ambasády a americkými podnikateli. Zamýšlel rovněž položit věnec u hrobu neznámého vojáka, aby tak uctil památku obětí boje proti nacistickému Německu, uvedla rozhlasová stanice Hlas Ameriky.

Video: Rusko oslavilo konec světové války. Zvýšíme prestiž armády, slíbil Putin

Rusko si připomnělo vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí v Moskvě 74. výročí porážky nacistické třetí říše ve druhé světové válce. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
Další zprávy