Oslo - Lavina na norském souostroví Špicberky zasáhla část tamního hlavního města Longyearbyen. Sníh se nahrnul do několika domů a zavalil automobily i lidi. Jeden muž neštěstí nepřežil a dalších devět lidí muselo být přepraveno do nemocnice. Informovala o tom agentura AP.
Záchranáři s lopatami, bagry, pátracími psy a výkonnými svítilnami se ve tmě museli prohrabat tunami sněhu. Lavina se na obydlí přivalila z hory Sukkertoppen, vytrhla domy ze základů, převrátila auta a několik lidi zasypala sněhem.
Zhruba stovka záchranářů a dobrovolníků se vydala do terénu. Nejméně jednu ženu se jim podařilo vyprostit zpod sněhové masy. Čtyřiačtyřicetiletá žena bušila do mikrovlnné trouby, aby na sebe upozornila záchranáře.
Dvě děti a jeden dospělý jsou ve vážném stavu
Během zimy je toto odlehlé souostroví, které leží na půli cesty mezi kontinentálním Norskem a Severním pólem, ponořeno do tmy. Slunce se neukazuje nad horizontem od konce listopadu do poloviny února.
"Je to velmi vážná situace a už tu máme tragický důsledek," řekla guvernérka souostroví Kjerstin Askholtová. Obětí je údajně místní muž ve věku přes 40 let. Mezi devíti hospitalizovanými jsou i čtyři děti, řekl AP mluvčí místní nemocnice Per-Christian Johansen. Stav dvou dětí a jednoho dospělého je vážný.
Lavina zasáhla dohromady desítku domů, ale preventivně byly evakuovány také další domy na úpatí hory Sukkertoppen. Lavina se utrhla den poté, co Špicberky zasáhla mohutná bouře, která byla podle místního tisku nejhorší za posledních 30 let a doprovázel ji vítr o rychlosti až 95 kilometrů za hodinu. Mluvčí guvernérky Tone Hertzbergová řekla, že "by bylo logické" předpokládat souvislost mezi lavinou a bouří.
Norská premiérka Erna Solbergová na Twitteru napsala, že úřady situaci pozorně sledují a že "mobilizovány jsou všechny zdroje, které máme k dispozici". Zdravotníci byli na Špicberky vysláni i z norského města Tromsö.