Labourista Corbyn nelituje setkání s důstojníkem československé StB, spolupráci ale stále popírá

ČTK ČTK
26. 2. 2018 19:54
"Řekl jsem mu, co si myslím, a jeho zaskočilo, že jsem nesouhlasil s Margaret Thatcherovou a vládou konzervativců," říká Corbyn o setkání s důstojníkem StB.
Jeremy Corbyn.
Jeremy Corbyn. | Foto: Reuters

Londýn - Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn nelituje, že se v 80. letech setkal s příslušníkem československé komunistické Státní bezpečnosti (StB) Jánem Sarkocym, který tehdy působil na československé ambasádě v Londýně.

Britské televizní stanici ITV řekl, že se s diplomatem sešel stejně jako řada dalších osob, navíc šlo o dobu, kdy "existovala reálná šance na snížení napětí" mezi Sovětským svazem a Západem.

"Ani trochu," odpověděl Corbyn na otázku, zda setkání lituje. "Potkal jsem se s ním jako mnozí, mnozí členové parlamentu, také jsem se v tom čase setkal se spoustou amerických diplomatů," uvedl.

O stycích současného vůdce britské opozice s agentem s krycím jménem Jan Dymič informoval 15. února britský bulvární list The Sun. Mediální bouři pak přiživilo Sarkocyho tvrzení, že Corbyn s StB spolupracoval vědomě, byl za to placen a komunistickému režimu poskytoval informace.

Záznamy v příslušných archivech ale nic takového nezmiňují a podle ředitelky českého Archivu bezpečnostních složek Světlany Ptáčníkové Corbyn patrně neměl tušení, že se stýká s rozvědčíkem.

"Byla to doba, kdy byl prezidentem Sovětského svazu (Michail) Gorbačov, byla tady reálná šance na zlepšení vztahů, na větší mír v Evropě. O těchto věcech jsme spolu mluvili," řekl v rozhovoru pro ITV Corbyn, který minulý týden obvinění ze spolupráce s StB označil za "lži a pomluvy".

"Řekl jsem mu, co si myslím, a jeho kupodivu zaskočilo, že jsem nesouhlasil s Margaret Thatcherovou a vládou konzervativců," uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy