Jeremy Corbyn se v 80. letech sešel s československým agentem StB. Tajná služba na něj vedla svazek

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 2. 2018 11:22
S informací přišel britský bulvární deník The Sun. Text zveřejnil na titulní stránce svého tištěného vydání.
Jeremy Corbyn.
Jeremy Corbyn. | Foto: Reuters

Londýn - Nynější předseda britské Labouristické strany Jeremy Corbyn se na konci 80. let nejméně třikrát setkal s příslušníkem československé Státní bezpečnosti (StB). S odkazem na svazky tajné policie, které údajně obdržel z archivu v Praze, o tom informoval britský bulvární list The Sun.

Mluvčí labouristů potvrdil, že se současný lídr parlamentní opozice Corbyn v 80. letech několikrát setkal s československým diplomatem, podle mluvčího ale netušil, že se jedná o agenta StB.

Deník The Sun článek s titulkem "Corbyn a špión komoušů" zveřejnil ve čtvrtek dokonce na titulní stránce svého tištěného vydání.

První schůzka se odehrála v roce 1986. Zástupce československé tajné policie, kterým byl podle The Sun "plukovník Jan Dymic", ve svazku uvádí, že Corbyn "projevil zájem o další setkání". Ve zprávě je chování levicového poslance popsáno jako "zdrženlivé a zdvořilé, příležitostně výbušné (když hovoří na obranu lidských práv)". Dokument zmiňuje například i to, že "vlastní psa a ryby". Corbynovi je ve svazku přiděleno krycí jméno COB.

Svazek podle bulváru britského politika popisuje jako muže, který má negativní vztah "ke Spojeným státům i současné politice (britské) konzervativní vlády", kterou v té době vedla Margaret Thatcherová. Jeho postoj k východnímu bloku je podle pravicového listu ve svazcích StB označován za "pozitivní" a hovoří se také o jeho údajné podpoře "sovětské mírové iniciativy".

Poslance Corbyna československá tajná služba údajně vyhledala, neboť se domnívala, že má dobré informace o "osobách, které jsou v kontaktu s protikomunistickými službami".

Přišel i zástupce KSČ

Ke druhé schůzce příslušníka StB a Corbyna údajně došlo v roce 1987 v poslancově volebním obvodu a zúčastnil se jí podle The Sun i nejmenovaný člen ústředního výboru Komunistické strany Československa (KSČ).

Na jednom z dalších setkání údajně Corbyn s československým diplomatem hovořil o možném zvýšení bezpečnostních opatření v souvislosti s vyšetřováním východoněmeckého agenta britskou tajnou službou MI5. Po schůzce z října 1987 záznamy v Corbynově svazku končí.

V úryvku ze zápisu o říjnové schůzce, který The Sun zveřejnil, se mimo jiné slovensky píše, že poznatky ze setkání "s cílem upevnění vzájemného poznání a prohloubení důvěry… nebylo možné zužitkovat do info, (neboť) byly pouze všeobecného charakteru".

Byl informátor?

Mluvčí Labouristické strany na dotaz britského listu potvrdil, že se Corbyn v 80. letech setkal s československým diplomatem, aniž však tušil, že hovoří s agentem StB.

"Tvrzení, že byl (Corbyn) agentem či informátorem jakékoli tajné služby, je zcela nepravdivé a jde o směšnou pomluvu," uvedl. Podle něj se nynější předseda labouristů stejně jako ostatní tehdejší poslanci běžně setkával se zahraničními diplomaty.

Mluvčí nejsilnější opoziční strany rovněž odmítl, že by Corbyn údajnému diplomatovi z Československa nebo jakémukoliv jinému pracovníkovi cizí ambasády "poskytl jakékoliv důvěrné informace". "Během studené války pracovníci tajných služeb, jak známo, tvrdili nadřízeným, že rekrutovali lidi, se kterými se stěží setkali," upozornil mluvčí labouristů.

Deník The Guardian upozornil, že titulní stránka čtvrtečního vydání The Sun je dalším ze série obvinění, která tento bulvár učinil na adresu Jeremyho Corbyna od doby, kdy se stal předsedou labouristů. Jejich frekvence se zvýšila během loňské kampaně před parlamentními volbami, poznamenal The Guardian.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy