Kyrgyzstán zakázal nošení muslimských šátků ve školách

Naďa Straková
6. 3. 2009 9:03
Vláda argumentuje ochranou dětí v době nárůstu islamistického extremismu
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Biškek - Striktně vynucovaný sekularismus ve všech veřejných projevech včetně oblékání není jen výsadou západních vzdělávacích systémů. Šátky na hlavách školaček jsou od tohoto týdne tabu také ve středoasijském Kyrgyzstánu.

Tamní vláda se totiž rozhodla nošení muslimského šátku zvaného hidžáb zakázat s tím, že chce chránit kyrgyzské děti před vlivem náboženství.

„Jsme sekulární stát a děti jsou pod velkým tlakem a my jsme se rozhodli je chránit," citovala agentura Reuters pracovnici ministerstva školství Damiru Kudajbergenovou.

„Některé děti dokonce nechodí v pátek kvůli modlitbám do školy," dodala. „Jestli se máme rozhodnout mezi vzděláním a šátkem, volíme vzdělání."

Obavy z militantního islamismu

Tato postsovětská středoasijská republika, kde se k islámu hlásí zhruba tři čtvrtiny obyvatel, přitom nečelila hrozbám ze strany militantních islamistů tolik jako například sousední Uzbekistán nebo Tádžikistán. Na území Uzbekistánu působí zakázaná organizace Islámské hnutí Uzbekistánu (IHU), která má výcvikové tábory i v horských oblastech Tádžikistánu.

Foto: Aktuálně.cz

Kyrgyzské úřady však pojaly podezření, že militantní islamisté usilují i o svržení vlády v Biškeku. Loni v říjnu zatkla policie zhruba 100 demonstrantů, kteří vyšli do ulic v den muslimského svátku, aby protestovali proti omezování svobody náboženství. Třicet dva z nich pak bylo odsouzeno za propagaci „islámského extremismu".

Nárůst extremistických islamistických skupin v Kyrgyzstánu odborníci přičítají zhoršujícím se životním podmínkám obyvatelstva. Vláda se potýká s permanentně vysokou nezaměstnaností, výpadky elektrického proudu a nyní i dopady současné globální ekonomické krize.

 

Právě se děje

Další zprávy