Podle prezidenta by se parlament místo politikaření měl zabývat zákony a rozpočtem pro letošní rok, který ještě není schválen.
V dnešním velmi ostrém projevu k poslancům nenechal Bakijev, na nikom nitku suchou. Kritizoval také premiéra Felixe Kulova. Ten se dostal do otevřeného konfliktu se šéfem bezpečnostních služeb.
Parlament propojený s podsvětím
Spor prvního muže Kyrgyzstánu a parlamentu se vyostřil minulý týden, kdy za podezření z vraždy byl zatčen vysoký činitel státní bezpečnosti. Poslanci v této souvislosti začali požadovat odvolání několika vedoucích činitelů služeb, což Bakijev odmítl.
Prezident středoasijského státu, kterému se pro svou přírodní krásu přezdívá "Asijské Švýcarsko" se v projevu dostal do konfliktu i s premiérem Kulovem a šéfem sněmovny Omurbekem Tekebajevem, kteří se postavili na stranu poslanců.
"Od kdy může parlament zasahovat do vyšetřování trestných činů," tázal se dnes prezidenta a poukazoval na to, že sněmovna minulý týden rozhodla o zřízení komise, která by měla vyšetřit činnost bezpečnostních služeb.
Situace v Kyrgyzstánu je problematická. Po odstoupaní autoritářského vůdce Askara Akajeva a mírném uvolnění poměrů při nástupu prezidenta Bakijeva však na povrch vyplynuly osobní spory mezi soupeřícími mocenskými klany.
Mnoho vysoce postavených činitelů nebo jejich příbuzní jsou také zapleteni do obchodu z drogami. Kyrgyzstán je důležitou tranzitní zemí. Drogy z Afghánistánu i odjinud poté putují do Ruska a dále do Evropy.
V říjnu 2005 byl například zabit poslanec Tynyčbek Akmatbajev, bratr mafiánského bosse Ruspeka Akmatbajeva.
Prezident chce do vlivných funkcí své lidi
"Chcete vzít moc do svých rukou? O tom, co se má stát s těmi, kteří poruší zákony, budou rozhodovat jiné orgány," prohlásil dnes hlavním městě Biškeku prezident Bakijev. Zároveň kritizoval parlament, že vládě vrací každý pátý návrh zákona a sabotuje privatizační program. Nezapoměl poslancům vyčíst i snahu zvýšit si platy. "Takový zákon nikdy nepodepíšu," řekl.
Vztahy mezi kyrgyzským prezidentem a parlamentem jsou napjaté od poloviny loňského roku, kdy poslanci odmítli schválit návrhy prezidenta na jmenování některých lidí do různých vlivných funkcí. Podle pozorovatelů je vnitropolitická situace v Kyrgyzstánu nadále velmi křehká a nejistá.