Amsterodam - Nizozemský soud v úterý poslal na 2,5 roku za mříže šéfa nizozemské firmy, která přimíchávala nepřiznané levné koňské maso do hovězího a tuny směsi uvedla na trh. Skandál vyšel na světlo v roce 2013.
Odsouzený Willy Selten byl jedním z hlavních protagonistů dosud nejrozsáhlejšího skandálu kolem koňského masa. Soud ve městě 's-Hertogenbosch ho dnes prohlásil vinným z těžkého podvodu, informovala agentura DPA. Státní zastupitelství přitom požadovalo pětiletý trest.
Pětačtyřicetiletý podnikatel z města Oss v letech 2011 a 2012 deklaroval a prodal více než 330.000 kilogramů levného koňského masa jako hovězí. "Tím vážně zklamal důvěru svých zákazníků a také spotřebitelů," uvedl dnes soud.
Firma Willy Selten BV byla jednou ze dvou nizozemských společností zapletených do skandálu s nepřiznaným koňským masem, v rámci něhož bylo v dubnu 2013 staženo z oběhu asi 50.000 tun masa. Většinu koniny však již mezitím kupující nevědomky zkonzumovali.
Obžalovaný přiznal u soudu, že se dopustil chyb, odmítl ale, že by se spáchal vědomý podvod. Koňské maso údajně přimíchával do hovězího na přání klientů.
Soud však nepřesvědčil. "Obžalovaný přitom jednal výhradně z touhy po zisku," uvedl soud. Muž prý také poškodil pověst nizozemského trhu s masem doma i v zahraničí.
Soud uložil mírnější trest než trest požadovaný žalobci, protože obžalovaný prý byl částečně potrestán už bankrotem své firmy v důsledku skandálu.
Skandál s nepřiznaným koňským masem vypukl v lednu 2013, kdy se koňská DNA našla v mražených karbanátcích prodávaných v supermarketech v Irsku a Velké Británii. Podezřelé zásilky byly ale distribuovány celkem do 15 zemí Evropské unie, včetně Česka. Pokuty za neoznačenou koninu v prodávaných výrobcích tehdy dostaly například řetězce IKEA a Tesco nebo společnost Bidvest Czech Republic.
Výrobky s koňským masem nejsou pro zákazníky nijak nebezpečné, jde ale o klamání spotřebitelů. Podniky hovězí obvykle nahrazují koňským kvůli jeho nižší ceně. Konina byla před desetiletími běžnou součástí masných výrobků v Evropě.