Kurdské ženy se upalují kvůli útlaku

Red Zah, ČTK
14. 2. 2006 9:19
Sulajmáníja - Více než sto žen se ročně v Kurdistánu rozhodne spáchat sebevraždu mimořádně krutým způsobem - upálením. Strašlivý konec volí jako protest proti domácímu násilí či vnuceným sňatkům.
Foto: Aktuálně.cz

Většina žen se tak snaží upozornit na své problémy a nerovné postavení žen v zemi. Podle novinářky Peman Izadínové případů upálení rok od roku přibývá. Jen letos tímto způsobem v provincii Sulajmáníja zemřelo 28 žen. Ročně se jich v této kurdské provincii upálí až 120.

Foto: Aktuálně.cz

Důvodů je mnoho

"Ty ženy se ocitají v zoufalé situaci," tvrdí socioložka Runak Faradžová. Nejtíživější jsou prý vnucené sňatky, domácí násilí, materiální závislost na muži, malá sebedůvěra a beznaděj. Mnoho sebevražedkyň pochází z chudých oblastí venkova nebo měst, další chtějí na svůj problém upozornit co nejvýraznějším způsobem.

To byl případ Lajly Valíové Husajnové ze Sulajmáníje. Tato pětadvacetiletá členka politického vedení Strany kurdských pracujících se upálila v úřadu strany na irácko-turecké hranici na protest proti věznění kurského vůdce Abdullaha Ocalana v Turecku. Stejně jako ostatní i ona se polila naftou a pak zapálila.

Když se Izadínová s některými z přeživších setkala v nemocnici, řekly, že tento způsob sebevraždy je pro ně nejdostupnější. "Svět žen je omezen na petrolejové lampy, mazutové topení a sporák," říká Izadínová. Ženy v domácnosti nemají prostředky, aby se dostaly ke zbraním nebo medikamentům, jimiž by se mohly zastřelit nebo otrávit.

Foto: Aktuálně.cz

Upálení jako trest pro muže

Většina z nich chce také svým činem potrestat ty, kdo jsou odpovědni za jejich utrpení, tedy většinou manžele nebo otce. Aby padl stín hanby na hlavu těchto mužů, musí na sebe čin upoutat co nejvíc pozornosti. Oheň je v tomto směru nejlepší.

Izadínová patří ke skupině žen, které v roce 2004 zahájily masivní kampaň ve sdělovacích prostředcích. V televizi a také na plakátech se objevují texty, které poukazují na postavení Kurdek. "Nebylo to ale k ničemu," přiznává Izadínová.

Foto: Aktuálně.cz

Odborníci si nárůst počtu sebevražd mezi kurdskými ženami vysvětlují příliš rychlou liberalizací kurdské společnosti. "S politickou liberalizací přišlo sociální uvolnění. Vtrhl sem internet a sdělovací prostředky. Avšak společnost, která se staletí řídí kmenovými zákony, nestačí tak rychle reagovat," říká politička Bachání Abdalláh Zangáníová.

#reklama

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze tří žen, které jsou symbolem zápasu běloruského lidu o politické a občanské svobody a základní lidská práva. Ocenění uděluje Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 od roku 2013.

Kalesnikavová je zadržována od chvíle, kdy byla před rokem v Minsku unesena běloruskými orgány a úspěšně vzdorovala pokusu o nucený odjezd ze země. Na začátku září byla odsouzena k 11 letům vězení. Čelila obvinění z podvracení a narušování národní bezpečnosti.

Výroční cenu nesoucí jméno prvního prezidenta České republiky, kterou doprovází odměna 60 tisíc eur (téměř 1,6 milionu korun), za ní na zasedání Rady Evropy převzala její sestra.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Vedle nízkouhlíkového zákona prezident v pondělí podepsal další zákony. Například novelu o provozu na pozemních komunikacích, která počítá s tím, že motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. 

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy