Kurdské ženy se upalují kvůli útlaku

Red Zah, ČTK
14. 2. 2006 9:19
Sulajmáníja - Více než sto žen se ročně v Kurdistánu rozhodne spáchat sebevraždu mimořádně krutým způsobem - upálením. Strašlivý konec volí jako protest proti domácímu násilí či vnuceným sňatkům.
Foto: Aktuálně.cz

Většina žen se tak snaží upozornit na své problémy a nerovné postavení žen v zemi. Podle novinářky Peman Izadínové případů upálení rok od roku přibývá. Jen letos tímto způsobem v provincii Sulajmáníja zemřelo 28 žen. Ročně se jich v této kurdské provincii upálí až 120.

Foto: Aktuálně.cz

Důvodů je mnoho

"Ty ženy se ocitají v zoufalé situaci," tvrdí socioložka Runak Faradžová. Nejtíživější jsou prý vnucené sňatky, domácí násilí, materiální závislost na muži, malá sebedůvěra a beznaděj. Mnoho sebevražedkyň pochází z chudých oblastí venkova nebo měst, další chtějí na svůj problém upozornit co nejvýraznějším způsobem.

To byl případ Lajly Valíové Husajnové ze Sulajmáníje. Tato pětadvacetiletá členka politického vedení Strany kurdských pracujících se upálila v úřadu strany na irácko-turecké hranici na protest proti věznění kurského vůdce Abdullaha Ocalana v Turecku. Stejně jako ostatní i ona se polila naftou a pak zapálila.

Když se Izadínová s některými z přeživších setkala v nemocnici, řekly, že tento způsob sebevraždy je pro ně nejdostupnější. "Svět žen je omezen na petrolejové lampy, mazutové topení a sporák," říká Izadínová. Ženy v domácnosti nemají prostředky, aby se dostaly ke zbraním nebo medikamentům, jimiž by se mohly zastřelit nebo otrávit.

Foto: Aktuálně.cz

Upálení jako trest pro muže

Většina z nich chce také svým činem potrestat ty, kdo jsou odpovědni za jejich utrpení, tedy většinou manžele nebo otce. Aby padl stín hanby na hlavu těchto mužů, musí na sebe čin upoutat co nejvíc pozornosti. Oheň je v tomto směru nejlepší.

Izadínová patří ke skupině žen, které v roce 2004 zahájily masivní kampaň ve sdělovacích prostředcích. V televizi a také na plakátech se objevují texty, které poukazují na postavení Kurdek. "Nebylo to ale k ničemu," přiznává Izadínová.

Foto: Aktuálně.cz

Odborníci si nárůst počtu sebevražd mezi kurdskými ženami vysvětlují příliš rychlou liberalizací kurdské společnosti. "S politickou liberalizací přišlo sociální uvolnění. Vtrhl sem internet a sdělovací prostředky. Avšak společnost, která se staletí řídí kmenovými zákony, nestačí tak rychle reagovat," říká politička Bachání Abdalláh Zangáníová.

#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy