Oslo - Výpověďmi přeživších, kteří při střelbě na ostrově Utoya utrpěli zranění, pokračuje v Oslu soud s atentátníkem Andersem Breivikem.
Ti, které pravicový extremista nestihl zastřelit, popisují okamžiky hrůzy, kdy paralyzováni strachy mobilizovali zbytky sil, aby před vrahem utekli, nebo alespoň unikli jeho pozornosti.
Jednadvacetiletá Kristianne Utengová přežila díky tomu, že skočila do vody a plavala co nejdál od břehu. V pondělí vypověděla, že nevěřila, že by mohla vyváznout živá. Rozhodla se ale, že se raději utopí, než aby ji Breivik zastřelil jako lovnou zvěř.
Na "plavbu o život" se Utengová vydala s několika dalšími účastníky tábora mladých labouristů. Nejprve ale museli přeběhnout celý kemp a skočit do ledových vln. V rozbouřeném moři pak zbývalo ještě překonat vzdálenost 600 metrů k nejbližší pevnině.
"V tu chvíli jsem si myslela, že umírám," vypověděla podle BBC dívka před soudem. To, že celou dobu plavala s prostřelenou rukou, si uvědomila, až když si na pevnině sundala zakrvácenou bundu a všimla si rány po kulce.
Další svědek - dvacetiletý Lars Groennestad - přežil díky své duchapřítomnosti. Poté, co mu proletěla kulka lopatkou a prorazila plíci, zvládnul utéct do křoví, kde se celý potřel bahnem a v úkrytu s provizorním maskováním celého těla vydržel až do příjezdu pomoci.
Třetí přeživší Frida Holm Skoglundová požádala, aby byl Breivik před její výpovědí odveden ze soudní síně, protože se necítí na to, aby svědčila před mužem, jenž se ji pokusil zabít.
Když jí soud vyhověl, začala vzpomínat, jak spolu s kamarádem utekla do lesů a až když se zastavila, všimla si, že je postřelená. Mladíkovi, jenž utekl s ní, nejdřív nechtěla věřit, že ji Breivik trefil, rozrušením totiž necítila bolest.
Nakonec si ale ze střelné rány ve stehně vytáhla kulku.
"Myslela jsem si, že je nesmysl, aby to byla skutečná kulka, ale pak jsem ucítila něco ostrého ve stehně a skutečně to byla pravda. Tak jsem ji vyndala a odhodila, vůbec to ale nebolelo," vzpomíná Skoglundová.
K Breivikově chování poznamenala, že sice působil klidně, ale se zbraní si počínal agresivně.
Na mávání Breivik v policejní uniformě odpovídal střelbou
Čtvrtá pondělní svědkyně - sedmnáctiletá Ane Kolern Evenmová - před soudem vzpomínala, jak se nejprve na Brevika obrátila s vírou, že jí pomůže.
"Snažili jsme se spolu s několika dalšími uprchnout ve člunu, když jsme uviděli Breivika v policejní uniformě," cituje BBC poslední pondělní svědkyni.
V domnění, že jde o muže zákona, začala dívka na Breivika mávat, ten ale odpověděl střelbou.
Minulý týden před soudem vypovídali svědci, kteří vyvázli bez zranění, a patologové, jež ohledávali oběti. V pátek vyvolal v soudní síni pozdvižení bratr jedné z obětí, když se Breivika pokusil trefit botou. Zasáhl sice jen obhájce, i tak si však od ostatních příbuzných a přeživších vysloužil potlesk.
Soud musí rozhodnout, zda je obviněný psychicky nemocný, nebo za atentáty v Oslu a na Utoye nese plnou odpovědnost. Podle toho se pak rozhodne, zda půjde do vězení (maximálně na 21 let s možností prodloužení), nebo skončí (pravděpodobně na doživotí) v psychiatrické léčebně.