Bratr oběti hodil po Breivikovi botou, trefil obhájkyni

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
11. 5. 2012 16:59
Sklidil za to potlesk, policie ho vyvedla ze soudní síně

Oslo - Sedmnáctý den procesu s atentátníkem Andersem Behringem Breivikem narušil nezvyklý incident.

Bratr jedné z obětí během jednání náhle vyskočil a po vrahovi mrštil botou, napsal deník Verdens Gang.

"Táhni do pekla, vrahu," křičel přitom anglicky na pravicového extremistu, jenž loni 22. července na Utoye postřílel 69 členů letního tábora sociálnědemokratické mládeže.

Černá bota prý nezasáhla Breivika, ale jeho obhájkyni Vibeke Baeraovou. "Naštěstí to nebylo nic víc než bota," komentovala to.

Potlesk v soudní síni

Mužova reakce, která rozvířila hladinu jinak neskutečně poklidného soudního procesu, vyvolala v soudní síni u mnohých souhlasné reakce.

"Někteří z přihlížejících tleskali. Někteří volali 'Bravo'. Mnoho dalších se rozplakalo," popsala situaci švédská novinářka Mikaela Akermanová, která byla u přelíčení.

Policie okamžitě Breivika obstoupila a muže zahraničního původu ze soudní síně vyvedla.

Proces pokračuje svědectvím příbuzných obětí a přeživších z ostrova Utoya. Třiatřicetiletý radikál se přiznal k běsnění na ostrově i pumovému atentátu na vládní budovy v Oslu.

Celkem připravil o život 77 lidí, ale vinu odmítá. Útoky prý spáchal v sebeobraně, aby uchránil svou zemi před multikulturalismem a muslimským přistěhovalectvím.

Botometač

Ponížit někoho podrážkou boty patří shodou okolností v arabské kultuře mezi nejhorší urážky.

Známý je například případ iráckého novináře Muntadara az-Zajdího, jenž koncem roku 2008 hodil své boty po tehdejším prezidentovi USA Georgi Bushovi.

"Tohle je polibek na rozloučenou od iráckého lidu, ty pse," křičel na něj tehdy. Ačkoliv netrefil, soud mu vyměřil tři roky vězení. Posléze mu byl trest zkrácen na rok, za mřížemi si odseděl polovinu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nymburk v osmifinále basketbalové LM narazí na Bandirmu

Nymburští basketbalisté v osmifinále Ligy mistrů nastoupí proti tureckému celku Bandirma. Středočeši sérii hranou na dvě vítězství odstartují doma a hrát se bude 3., nebo 4. března. V případě postupu narazí výběr trenéra Orena Amiela na lepšího z dvojice AEK Atény - Bonn.

Nymburk se v play off Ligy mistrů představil zatím dvakrát a vždy vypadl v prvním kole. Při premiéře soutěže v ročníku 2016/17 o jediný bod nestačil na italské Sassari, o rok později podlehl pozdějšímu vítězi AEK Atény. V minulé sezoně středočeský celek skončil už v základní skupině.

Další zprávy