Londýn - Rupert Murdoch je patrně nejznámějším mediálním magnátem světa. A pokud to neplatilo do letošního června, teď to platí určitě.
Skandál s nelegálním odposloucháváním donutil Murdocha ukončit vydávání nedělníku News of the World po 168 letech jeho existence a osmdesátiletý Australan, který je majitelem a stále šéfem mediálního gigantu News Corp., přiletěl do Británie, aby se pokusil minimalizovat škody.
Politici, veřejnost i konkurenční média jsou rozhořčeni. Nedělník kromě jiných odposlouchával i hlasovou schránku třináctileté Milly Dowlerové, která byla unesena v roce 2002 a po půl roce nalezena zavražděná.
Před týdnem se ukázalo, že detektiv najatý listem News of the World odposlouchával hlasovou schránku na jejím mobilu, a některé vzkazy dokonce mazal.
Odposlechy rodin obětí
Jak se navíc ukazuje, list už od roku 2007 uplácel policisty, aby mu nelegálně předávali informace. Odposlouchávání se týkalo kromě jiných i rodin obětí teroristických útoků či příbuzných zabitých britských vojáků.
Murdoch vlastnil News of the World od roku 1969.
Jeho bohaté a pestré portfolio zahrnuje jak bulvár, jakým je například deník The Sun, tak i prestižnější listy, jakými jsou The Times, které kdysi vyvedl ze ztráty, nebo ve Spojených státech The Wall Street Journal.
Kromě toho je vlastníkem mnoha televizních stanic, například americké Fox News - pověstné svojí náklonností k republikánům. Snaží se nezaspat dobu a nedávno představil nový projekt: deník pouze pro tablety iPad, nazvaný The Daily.
Kontroluje také filmové studio 20th Century Fox či velké knižní nakladatelství HarperCollins.
Tahání za nitky politiky
Murdoch měl vždy své kritiky za to, že se snaží příliš ovlivňovat politiku. V Británii svoji přízeň rozděloval mezi konzervativce a labouristy, například prostřednictvím velmi čteného deníku The Sun. Britští politici se obvykle snažili být s magnátem zadobře.
Ve Spojených státech se jeho přízni většinou těšili republikáni. Ačkoliv se Murdoch narodil v Austrálii, sám sebe označoval jako anglosasa, který je doma i v USA, Británii a dalších anglicky hovořících zemích.
Tentokrát čelí podstatně většímu problému, než jsou pouhá nařčení ze snahy ovlivňovat politiku a utvářet ji k obrazu svému. Odposlouchávání listu News of the World překročilo všechny hranice elementární novinářské etiky a podle všeho také zákona.
Po osmapadesáti letech v branži (začínal ve dvaadvaceti letech v nevýznamném australském deníku Adelaide News) tak legenda mediálního byznysu má co vysvětlovat.
A pravděpodobně ho čekají ztráty. Chtěl převzít majoritu ve společnosti BSkyB, za 61 procent akcií, které zatím nevlastní, nabízel 14 miliard dolarů. Opoziční labouristé teď vyzývají vládu, aby svůj záměr prodat podíl Murdochovi přehodnotila (BSkyB vznikla v roce 1990 sloučením Murdochovy Sky Television se společností British Satellite Broadcasting. Má asi 9,7 milionu předplatitelů).
Stejný názor zastávají i liberální demokraté, kteří jsou s konzervativci v koalici. Cenný úlovek, o který sváděl velkou bitvu, tak magnátovi možná unikne.
"Toto je nejvážnější krize pro Murdocha a jeho rodinu za poslední generaci," řekla agentuře Reuters britská mediální analytička Claire Endersová.
Za pravděpodobného nástupce v čele News Corp. je považován Murdochův devětatřicetiletý syn James.
Britský novinář Peter Burden, který napsal o bulváru knihu s názvem News of the World?: Fake Sheikhs and Royal Trappings, tvrdí, že James už nějakou dobu o nelegálních a neetických praktikách listu věděl.