Kubě se nedaří. Ropu nenašli, investoři odcházejí

Martin Novák Martin Novák
27. 8. 2012 5:30
Vrty zahraničních těžařů končí zklamáním, těžba není rentabilní
Prezident Raúl Castro na billboardu zdraví kubánské řidiče.
Prezident Raúl Castro na billboardu zdraví kubánské řidiče. | Foto: Reuters

Havana - Kubě se vzdaluje naděje, že by mohla ekonomicky povyrůst díky velkým zásobám ropy.

Dosavadní vrty skončily zklamáním. Španělská těžařská společnost Repsol naznačuje, že letos po dvanácti letech ukončí svoje působení na Kubě, kde utratila v přepočtu 125 milionů dolarů.

Její vrty v kubánských pobřežních vodách nevedly k úspěchu.

V srpnu oznámila nezdar také malajsijská firma Petronas, která prováděla vrty ve spolupráci s ruským Gazpromem západně od Havany.

"Narazili jsme sice na ropu, ale v takové geologické formaci a v tak malém množství, že těžba tady by nemohla být rentabilní," uvedla malajsijská společnost.

Kubánští experti oznámili, že ve vodách Karibiku v okolí ostrova očekávají ropná pole s potenciálními zásobami černého zlata až ve výši dvaceti miliard barelů.

Foto: Reuters

Tato vidina se ale rozplývá, možná poslední šancí je vrt, na kterém pracuje venezuelská státní společnost PDVSA.

Kuba je nyní závislá právě na dovozu venezuelské ropy, kterou dostává za výhodných podmínek, protože kubánský režim má výborné vztahy s prezidentem Venezuely Hugo Chávezem.

Kubánský prezident Raúl Castro před rokem oznámil ekonomické reformy, které měly zemi ještě více otevřít zahraničním investicím a umožnit svobodnější podnikání. Už předtím vláda například uvolnila trh s nemovitostmi a povolila některé soukromé živnosti, například provozování holičství nebo restaurací.

Ani zde se ale podle analýzy agentury Reuters moc nedaří. Namísto přílivu nových investic naopak některé zahraniční firmy letos odcházejí kvůli tomu, že se nedohodly s kubánskými partnery.

Působení na ostrově tak ukončí například potravinářský gigant Unilever PLC nebo izraelský investor, který tam skrze panamského prostředníka podniká ve výrobě džusů a slazených nápojů.

Prezident Raúl Castro přitom plánoval, že společné podniky a investoři z ciziny vytvoří nová pracovní místa pro lidi propuštěné v rámci reformy z přebujelých státních služeb a podniků.

Raúl vede Kubu od roku 2008, kdy ve funkci nahradil nemocného Fidela Castra. Slíbil ekonomické změny, zatímco vyloučil jakékoliv politické reformy. Takzvané vedoucí postavení Komunistické strany Kuby zůstává nedotknutelné.

Fidel nedávno oslavil šestaosmdesáté narozeniny, ale na veřejnosti se dlouho neobjevil. Podle jednoho z jeho spolupracovníků píše společně s Hugo Chávezem knihu.

 

Právě se děje

Další zprávy