Konec jedné dlouhé éry. Kuba ruší ministerstvo cukru

Martin Novák Martin Novák
30. 9. 2011 13:55
Někdejší hlavní vývozní artikl ostrova dnes skomírá

Havana - Kubánská vláda potvrdila, že cukrová éra, kdy ostrov čerpal značnou část svých příjmů z cukrové třtiny, definitivně skončila.

Zrušila po sedmačtyřiceti letech existence ministerstvo cukru, jediné svého druhu na světě. Cukrová třtina byla dlouho symbolem Kuby a jejím největším vývozním artiklem.

Svoji knihu o nástupu Fidela Castra k moci dokonce nazval francouzský filozof Jean-Paul Sartre Uragán nad cukrem.

Dnes už je ale význam cukru pro zemi zanedbatelný a na příjmech z vývozu se podílí už jen zhruba pěti procenty.

Kdysi Kuba vyvážela ročně přes osm milionů tun cukru a byla největším producentem. Na začátku devadesátých let ale začal hluboký pokles. Na celkovém hospodářském pádu se tehdy podepsala hlavně ztráta východoevropských trhů po zhroucení tamních komunistických režimů.

Ze 400 tisíc lidí pracujících v tomto sektoru přešla polovina na jinou práci. Větším odběratelem kubánského cukru je už dnes pouze Čína.

Rozměr půdy s cukrovou třtinou se smrskl z pěti milionů hektarů v sedmdesátých letech na současných 1,7 milionu hektaru.

Raúl Castro.
Raúl Castro. | Foto: Reuters

Prezident Raúl Castro se proto rozhodl ministerstvo zrušit. Namísto toho vznikne holding zahrnující třináct podniků a více než šedesát cukrovarů.

V komuniké vydaném vládou se hovoří o "revitalizaci cukrovarnictví." Kabinet chce údajně přitáhnout investice do odvětví a ztrátové cukrovary zavřít.

Má jít o součást reforem, které Raúl Castro v posledních letech prosazuje a které znamenají částečný odklon od plánované ekonomiky sovětského typu, řízené státem. Například už od zítřka Kubánci mohou legálně mezi sebou prodávat a nakupovat jakékoliv automobily.

Dosud směl nové vozy prodávat jen stát.

Už dříve režim povolil drobné soukromé podnikání. Týká se kromě jiného provozování kadeřnictví, restaurací, dopravních firem nebo stavebních prací. Soukromě nyní podniká už téměř 350 tisíc obyvatel ostrova.

V politické rovině však režim nepřipouští žádné změny a Komunistická strana Kuby v žádném případě neuvažuje o zrušení svého mocenského monopolu.

Naposledy 16. září zatkla policie přes třicet disidentů, kteří chtěli zorganizovat demonstraci v Santa Claře východně od Havany.

Fidel Castro odstoupil ze zdravotních důvodů v roce 2008 a jeho místo zaujal mladší bratr Raúl, do té doby ministr obrany.

 

Právě se děje

Další zprávy