Havana - Na Kubě byl slavnostně představen dosud nezveřejněný deník argentinského revolucionáře Ernesta "Che" Guevary.
Zápisky zachycují tři roky bojů v kubánském pohoří Sierra Maestra, které vyvrcholily svržením generála Fulgenci Batisty a převzetím moci Fidelem Castrem.
Kniha byla pod názvem Deník bojovníka vydána při příležitosti Guevarových nedožitých třiaosmdesátých narozenin. Slavnostního křtu se zúčastnily mimo jiné vdova po revolucionáři Aleida Marchová a jejich nejstarší dcera Aleida Guevarová.
Podle Marchové je cílem přiblížit Kubáncům a celému světu Geuvarovu práci, způsob myšlení a života tak, aby si mohli udělat vlastní, nezkreslený obrázek. S nakladatelem se proto rozhodla, že text publikují bez úprav.
Zápisky vydalo australské nakladatelství Ocean Press/Ocean Sur a spolupracovalo na ní se Střediskem studií Ernesta Che Guevary, které 75letá Aleida Marchová řídí. Slavný revolucionář měl podle nakladatelů "hrozný rukopis", a tak byl přepis jeho postřehů skutečným oříškem. Některé části ručně psaného deníku se ale nedochovaly.
Kniha popisuje události na Kubě z let 1956 až 1958. Zápisky začínají v prosinci 1956 připlutím jachty Granma s 82 revolucionáři na Kubu, pokračují pochodem ze Sierry Maestry a končí rozhodující bitvou v Santa Claře (280 kilometrů východně od Havany).
Ernesto Che Guevara se narodil v argentinském Rosariu 14. června 1928. V roce 1956 se v Mexiku seznámil s Fidelem Castrem a nalodil se tam s ním a jeho bratrem Raúlem na Granmu, jejímž cílem byla Kuba. Guevara, původně vystudovaný lékař, zastával po vítězství revoluce v kubánské vládě ministerské posty.
Kamarádil s Komárkem
Zajímavostí je, že v době, kdy byl Guevara ministrem financí, mu dělal poradce český ekonom a nynější čestný předseda ČSSD Valtr Komárek.
Možná díky tomu pak "Che" v roce 1966 přiletěl do Prahy a několik měsíců v československém městě pobýval.
Předchozí vydané publikace zaznamenaly velký úspěch. Nesporně nejpopulárnějšími se staly Zápisky motorkáře, v nichž Che Guevara jako dvaadvacetiletý student medicíny popisuje, jak na motorce projel Jižní Ameriku. Podle Deníku motorkáře byl navíc natočen film. Enormní úspěch byl i o zápisky popisující revoluci v Bolívii, kde byl Guevara v roce 1969 zajat a popraven.