Kuba plní dohodu s USA, propustila 53 politických vězňů

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 1. 2015 22:02
Svobodu pro disidenty si Spojené státy vymínily jako jednu z podmínek ukončení více než půl století trvající blokády ostrova.
Kubánský prezident Raúl Castro.
Kubánský prezident Raúl Castro. | Foto: Reuters

Havana - Kuba propustila na svobodu všech 53 politických vězňů, k jejichž osvobození se zavázala v historické dohodě o obnovení diplomatických styků s USA uzavřené koncem loňského roku.

S odkazem na nejmenovaného vysokého člena americké administrativy o tom informovaly zahraniční tiskové agentury. Podle šéfa významné kubánské opoziční skupiny bylo však 17 z těchto vězňů propuštěno ještě předtím, než obě země uzavření dohody oznámily. Kubánská opozice tvrdí, že za mřížemi stále zůstává desítka politických vězňů.

Poslední oponenti režimu, jejichž propuštění si Spojené státy vymínily jako jednu z podmínek ukončení více než půl století trvající blokády ostrova, se dostali na svobodu během uplynulého víkendu.

První ze zmíněných 53 vězňů byli ovšem propouštěni ještě předtím, než americký prezident Barack Obama a jeho kubánský protějšek Raúl Castro 17. prosince současně vystoupili s projevy oznamujícími začátek normalizace vztahů dlouhodobě znepřátelených zemí. Podle agentury Reuters to dnes uvedl Elizardo Sánchez, předseda Kubánské komise pro lidská práva a národní usmíření. Opoziční novinářka Juliet Díazová se podle něj na svobodu dostala už v listopadu, trojice členek skupiny Dámy v bílém (DEB) pak 9. prosince.

Většina vězňů však byla podle kubánské opozice propuštěna až na základě dohody. "Děkujeme Spojeným státům... ale zároveň litujeme, že někteří političtí vězni - asi deset - stále zůstávají za mřížemi," řekl Reuters šéf opozičního hnutí Patriotická unie Kuby (UNPACU) José Daniel Ferrer. Právě z jeho hnutí a DEB pocházelo nejvíce propuštěných.

Média spekulovala, že kubánští představitelé svůj slib nedodrží a že některá jména z amerického seznamu vězněných představitelů opozice při propouštění vynechají. To se ale nakonec nestalo.

Obama s Castrem se na sbližování obou zemí dohodli po více než rok trvajících tajných jednáních. Kuba se hlavně snaží docílit zrušení více než 50 let trvajícího amerického obchodního embarga, což by pomohlo její strádající ekonomice.

Prezident Obama sice naznačil ochotu blokádu zrušit, ale kongresmani, na jejichž rozhodnutí budoucnost embarga závisí, nejprve požadují demokratizaci poměrů v na Kubě.

 

Právě se děje

Další zprávy