Kuba a Spojené státy se dohodly na obnovení přímého leteckého spojení

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 17. 12. 2015 11:30
Zástupci Spojených států a Kuby uzavřeli předběžnou dohodu o obnovení pravidelného leteckého spojení mezi oběma zeměmi. O konkrétních podmínkách dohody budou nyní jednat s Havanou americké letecké společnosti. Mezi USA a Kubou nyní existuje přímé letecké spojení jen formou charterové dopravy. Pro cestující to například znamená kupovat drahé letenky a podstupovat přísné kontroly, které je nutí být na letišti čtyři hodiny před odletem.
Americký diplomat DeLaurentis hovoří s kubánským ministrem zahraničí Medinou v Havaně.
Americký diplomat DeLaurentis hovoří s kubánským ministrem zahraničí Medinou v Havaně. | Foto: Reuters

Washington/Havana – Sbližování Spojených států a Kuby pokračuje. Úřady po desítkách let povolí americkým leteckým společnostem znovu létat na ostrov. Předběžné rozhodnutí, jehož technické detaily musí obě strany ještě dojednat, přišlo v předvečer prvního výročí dne, kdy obě země oznámily obnovení diplomatických vazeb a přerušily padesát let trvající animozitu.

Povolení komerčních letů na "Ostrov svobody" je významný průlom, který zjednoduší cestování mezi Spojenými státy a Kubou, hodnotí americký list Washington Post.

Američané však na Kubu nebudou moci cestovat hned. Odborníci odhadují, že první aerolinky začnou letenky prodávat až za půl roku. Do té doby bude letecká přeprava mezi oběma zeměmi pokračovat prostřednictvím stávajícího systému charterových letů.

Za tento typ letů si aerolinky obvykle účtují okolo 500 dolarů (zhruba 12 500 korun). Cestující navíc musí přijít na letiště v Miami, odkud se na Kubu zpravidla létá, až čtyři hodiny předem. Rovněž musí uhradit drahé poplatky za zavazadla a projít velmi přísnou bezpečnostní prohlídkou.

O přímé lety na Kubu už projevily zájem největší americké letecké společnosti. United Airlines pro ně plánuje využít letiště v texaském Houstonu a Newarku ve státě New Jersey, American Airlines bude létat z Miami na Floridě.

Hospodářské embargo od 60. let

Kubánská strana při vyjednávání dohody podle deníku Washington Post trvala na tom, aby i letadla státem vlastněných aerolinek Cubana mohla recipročně přistávat na území Spojených států.

Ta by totiž mohla podle dřívějších rozsudků amerických soudů vůči kubánské vládě podléhat zablokování. Zdroje amerických médií obeznámené s textem dohody ale tvrdí, že nic takového kubánským letounům hrozit nebude.

Diplomatické vztahy mezi Spojenými státy a karibským ostrovem byly přerušené od roku 1961, o rok později americká vláda zavedla vůči Kubě hospodářské embargo. Novou kapitolu ve vztazích obou zemí oznámil prezident Barack Obama loni 17. prosince.

V posledních měsících USA uvolňují vůči Kubě některá omezení, americké podniky například smějí na ostrově zakládat kanceláře. Obě země před týdnem uzavřely dohodu o obnovení poštovních služeb.

Hlavním cílem jednání obou zemí je nyní odbourání hospodářského embarga, které Spojené státy vůči komunistické Kubě uplatňují od šedesátých let. Zavedly jej v reakci na znárodnění majetku, který patřil americkým firmám a občanům. O dva roky později jej výrazně zesílily, takže v jeho rámci byla zakázána většina obchodu s Kubou i cest na ostrov.

 

Právě se děje

Další zprávy