Kuba a USA obnoví poštovní služby. Stane se tak poprvé od roku 1963

ČTK ČTK
11. 12. 2015 21:40
Poprvé od roku 1963, kdy Kuba a USA zmrazily vzájemné vztahy, obnoví obě země mezi sebou poštovní služby. Naznačily ale, že to nebude okamžitě, protože ještě zbývá probrat "technické a bezpečnostní aspekty". Před téměř rokem prezidenti USA a Kuby Barack Obama a Raúl Castro oznámili novou kapitolu ve vzájemných vztazích. Pro kubánské disidenty se však moc nezměnilo, i v těchto dnech jsou dále zatýkáni.
Havanská poště
Havanská poště | Foto: Reuters

Havana - Kuba a USA oznámily, že se dohodly na obnovení poštovních služeb mezi oběma zeměmi. Ty nefungují od roku 1963, tedy od doby, kdy tyto státy zmrazily vzájemné vztahy. Informovala o tom agentura AP. Obnovení poštovních služeb ale bude zatím jen v testovacím režimu, datum pro stálé zavedení těchto služeb žádná ze stran neuvedla. Naznačily ale, že to nebude okamžitě, protože ještě zbývá probrat "technické a bezpečnostní aspekty".

Toto oznámení přichází jen šest dní před výročím dne, kdy prezidenti USA a Kuby Barack Obama a Raúl Castro oznámili novou kapitolu ve vzájemných vztazích. Letos v červenci pak Washington a Havana po více než 50 letech obnovily diplomatické styky. Ty byly přerušeny v roce 1961 poté, co se v roce 1959 na Kubě moci chopili komunisté vedení Fidelem Castrem a mimo jiné zestátnili zahraniční společnosti, včetně amerických. Na to reagovaly USA zavedení hospodářského embarga.

V posledních měsících jsou americké hospodářské restrikce vůči Kubě postupně uvolňovány, například po 50 letech smějí mít americké podniky na ostrově svou kancelář. Hospodářské embargo však stále platí, zrušit ho může pouze Kongres USA.

Oteplení vztahů Havany a Washingtonu však způsobuje i problémy. Například vyvolalo největší exodus z karibského ostrova za dvě desetiletí, neboť v řadě Kubánců vzbudilo obavy, že už k nim nebudou USA přistupovat jako k politickým exulantům. Proto začali masově utíkat oklikou přes středoamerické státy.

Nic zásadního nepřineslo zlepšení ve vztazích Kuby a USA zatím ani pro kubánskou opozici. Někteří její představitelé tvrdí, že toto oteplení jen dalo kubánskému režimu aureolu legitimity. Důkazem toho, že v domácí politice se nic nezměnilo, je i čtvrteční zatýkání desítek opozičních aktivistů, aby v Den lidských práv nemohli vyjít do ulic protestovat proti kubánské vládě.

Můžeme mluvit o průlomu, důležité je ale i to, co bude rozmrazení vztahů mezi USA a Kubou znamenat pro Kubánce, tvrdí bývalý diplomat Martin Palouš. Problém je prý mezi tamní vládou a jejím lidem. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 6 minutami

Akreditační úřad zastavil řízení k omezení akreditace lékařství v Ostravě. Chyby škola napravila, tvrdí

Akreditační úřad zastavil správní řízení k omezení akreditace oboru všeobecného lékařství na Ostravské univerzitě, které vedl kvůli pochybení u přijímacích zkoušek v minulosti. Škola podle něj u zkoušek pro akademický rok 2019/2020 chyby napravila. Současná akreditace ji opravňuje přijímat nové uchazeče do 31. května letošního roku. Pro přijímání studentů i po tomto datu musí fakulta získat novou akreditaci. Žádost o ni zatím Národní akreditační úřad neobdržel.

"Vzhledem ke skutečnosti, že došlo ke zjednání nápravy, Rada Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství rozhodla zastavit správní řízení k omezení akreditace magisterského studijního programu Všeobecné lékařství spočívající v zákazu přijímat ke studiu daného studijního programu další uchazeče," uvedl ředitel odboru kanceláře akreditačního úřadu Jiří Smrčka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy