Krutý Everest zabil během jediného dne čtyři horolezce

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
22. 5. 2012 10:22
Na nejvyšší hoře světa je v květnu tradičně přeplněno
Na Everest již vystoupilo přes 3500 lidí.
Na Everest již vystoupilo přes 3500 lidí. | Foto: repro Aktuálně.cz

Káthmándú - Mount Everest opět potvrdil svoji nebezpečnost. O víkendu si vyžádal čtyři lidské životy.

Výstup na nejvyšší vrchol Země se stal mimo jiné osudný doktoru Eberhardu Schaafovi, který v roce 1989 utekl z tehdejší NDR a zřídil si ordinaci v západoněmeckých Cáchách.

Před svým útěkem trénoval na labských pískovcích, po německém sjednocení se odvážil do velehor. V sobotu zahynul společně s dalšími dvěma horolezci na nejvyšším vrcholu světa Mount Everestu.

Čištění hory

Jedenašedesátiletý Schaaf se v rámci Everestské ekologické expedice (EEE) účastnil čištění hory od odpadků, které tam zanechaly předchozí výpravy. Společně s dalšími členy své skupiny nashromáždili na 50 kilogramů použitých kyslíkových lahví, kartonů, konzerv, starých bot a plastových obalů.

V sobotu zamířil na vrchol hory, který také úspěšně zlezl, při zpáteční cestě ale zemřel na otok mozku vyvolaný vysokohorskou nemocí. K jeho smrti přispěla větrná bouře, jež ho společně s dalšími lezci zdržela při sestupu. Osudným se mu stal právě delší pobyt v zóně smrti, než na jaký byl připraven.

"Stalo se to kousek pod vrcholem, při sestupu v oblasti Hillaryho výšvihu," popisoval celou událost na Twitteru Schaafův společník, pětašedesátiletý Paul Thelen. Ten se na vrchol chystal také, když se ale dozvěděl o smrti svého dlouholetého přítele, pokus vzdal.

Zóna smrti

Dalšími oběťmi Mount Everestu se v sobotu stali čtyřiačtyřicetiletý Jihokorejec a Nepálka s kanadským pasem. Nedaleko místa byly nalezeny i ostatky čínského horolezce Cha Wen-ia.

Podle všeho všichni čtyři zemřeli kvůli vyčerpání a výškové nemoci.

Naopak jeden ze Šerpů, jenž byl od víkendu pohřešován, je podle všeho v pořádku a vrátil se už do základního tábora.

Zprávu o úmrtích potvrdil agentuře Reuters Gjánendrá Šréštha z nepálského ministerstva pro turismus. Ten zároveň upozornil, že těla mrtvých horolezců bude vzhledem k tomu, že se nacházejí těsně pod vrcholem ve výšce okolo 8750 metrů, velmi obtížné dopravit dolů.

Členy expedice, jež by se tohoto úkolu musela zhostit, by mimo jiné čekal nebezpečný ledopád Thumbu, který lze s podobným nákladem překonat jen pomocí žebříků.

Nával na Everestu

Květen je na 8848 metrů vysokém Mount Everestu nejnáročnějším měsícem vzhledem k obrovskému návalu horolezců, kteří vrchol chtějí dobýt. Třiadvacátého května 2010 horu kupříkladu zlezlo v jednom jediném dni více než 160 lidí.

První pokořitelé hory Hillary s Tenzingem.
První pokořitelé hory Hillary s Tenzingem. | Foto: Reuters

Až doposud se to podařilo více než 3500 horolezcům. V posledních letech jsou mezi nimi čím dál více i méně zkušení lezci, kteří se Mount Everest pokoušejí zdolat v rámci expedic, kdy si za "výlet" na vrchol zaplatí až 60 tisíc dolarů. To ovšem nebyl případ Schaafa, který chtěl výstupu využít právě k tomu, aby horu alespoň zčásti zbavil odpadků, jichž na ní leží tuny.

Špičkoví horolezci a ekologové již roky volají po tom, aby byl přístup na horu omezen a komercializace náročného sportu zastavena. V některých letech na horu vystoupí během několika týdnů před červnovým nástupem monzunu i na pět set horolezců.

Minulý měsíc se to podařilo třiasedmdesátileté Japonce, která se tak stala nejstarší ženou, jež stanula na vrcholu.

 

Právě se děje

Další zprávy