Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v pátek přijala demisi ministra Krajčího, který rezignoval v zájmu řešení koaliční krize. Ta ale podle politiků trvá.
Matovič ve čtvrtek, kdy Krajčí ohlásil svou rezignaci, ministra obhajoval a označil ho za oběť kritiků z řad koalice. Právě toto vyjádření obnovilo roztržku mezi vládními stranami. Krajčí byl do vlády nominován Matovičovým hnutím, které loni v únoru přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby a v novém kabinetu obsadilo polovinu křesel.
"Matovič prakticky zrušil dohodu, kterou jsme týden tvořili. Jsme na bodu nula," řekl Sulík novinářům. Dodal, že o situaci v koalici bude SaS jednat a výsledek oznámí v pondělí. Liberální SaS už dříve kritizovala způsob, jakým Matovič řídí kabinet a vládne zemi.
Rezignaci Krajčího požadovala nejen SaS, ale také nejmenší vládní strana Za lidi, a to v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemie covidu-19, při níž bylo Slovensko dříve v přírůstku úmrtí v přepočtu na obyvatele na prvním místě na světě. Součástí urovnání koaliční krize mělo kromě rezignace ministra zdravotnictví být také memorandum o dobrém vládnutí, vzájemné komunikaci a dodržování dohod.
Matovič a Sulík se už dříve v souvislosti s epidemií covidu-19 dostali do křížku a vyměňovali si vzkazy také prostřednictvím médií. Zatímco Matovič nazval Sulíka idiotem, Sulík označil premiéra extrémně mstivým a příliš citlivým na kritiku.
Matovič se dostal do sporu také s vědci či s prezidentkou Čaputovou, kteří upozorňovali na pochybení vlády v souvislosti s pandemií. Na znamení nesouhlasu s Matovičovými kroky dříve koalici opustili dva poslanci, kabinet se ale nadále může ve sněmovně opřít o ústavní většinu.
Krize ve slovenské koalici navenek propukla poté, co Matovič a Krajčí bez souhlasu všech vládních stran zajistili nákup ruské vakcíny Sputnik V proti covidu-19 a oba politici se na začátku března zúčastnili dovozu první zásilky. SaS i Za lidi prosazovaly, aby země vyčkala na registraci Sputniku V u unijní lékové agentury EMA.