Moskva - Jaderná elektrárna v Búšehru na jihozápadě Íránu, na jejíž výstavbě se významně podílelo Rusko a která je trnem v oku Západu, bude do plného provozu uvedena během srpna.
Novinářům to v Moskvě řekl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.
Elektrárna je prakticky hotová, počátkem května byla poprvé pokusně spuštěna v minimálním režimu bez připojení k rozvodné síti.
Búšehr má výkon tisíc megawattů a pokrýt by měl půl druhého procenta íránské spotřeby elektrické energie. Západ ale budování elektrárny opakovaně kritizoval, především s ohledem na neprůhledný íránský jaderný program.
Rusko podezření odmítlo s tím, že každá země má právo na mírové využití jaderné energie.
Spuštění elektrárny byl Írán nucen několikrát odložit. Loni se spekulovalo o tom, že by za problémy mohl stát počítačový virus Stuxnet vyvinutý Spojenými státy a Izraelem. Letos v únoru Írán na doporučení dohlížejících ruských odborníků musel z "bezpečnostních důvodů" vyjmout palivo z reaktoru, aby podrobil palivové tyče novým technickým testům.
"Projekt je ukončen, všechny systémy jsou vyladěny. Závisí na správě elektrárny, kdy zmáčkne tlačítko," řekl novinářům Rjabkov. "Pokud se tak stane na začátku srpna, bude to odpovídat předpokladům ruské i íránské strany. Bude-li to o pár dní později, nic hrozného se nestane," dodal ruský diplomat.
Rusko búšehrskou elektrárnu považuje za příspěvek k upevnění režimu nešíření jaderných zbraní, dodal ještě Rjabkov.