Kreml varuje svět: Nepleťte se nám do voleb

man
2. 11. 2007 0:20
O křesla ve Státní dumě se uchází jedenáct stran
Vladimir Putin s patriarchou ruské pravoslavné církve Alexijem II.
Vladimir Putin s patriarchou ruské pravoslavné církve Alexijem II. | Foto: Reuters

Moskva - Přesně za měsíc a den rozhodnou Rusové o novém složení parlamentu.

Volby do 460členné Státní dumy se uskuteční 2. prosince.

O drtivém vítězství strany Jednotné Rusko, jejíž kandidátku povede prezident Vladimir Putin, pochybuje málokdo.

Nejnovější průzkumy ukazují, že může získat až 68 procent odevzdaných hlasů a zajistit si tak v Dumě pohodlnou většinu.

Zaskočená OBSE

Tentokrát ale uvidí triumf Jednotného Ruska jen málo zahraničních pozorovatelů, pokud vůbec nějací. Moskva oznámila, že na volby pustí jen sedmdesát expertů vyslaných Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

"To je méně než čtvrtina ve srovnání s tím, kolik pozorovatelů jsme v Rusku měli na volbách v roce 2003. Musíme zvážit, zda při takovém omezení je vůbec smysluplné monitorování z naší strany možné," uvedla mluvčí OBSE Islanďanka Urdur Gunnarsdóttir.

Kdo kandiduje do Dumy
Autor fotografie: Reuters

Kdo kandiduje do Dumy

Jednotné Rusko Demokratická strana Ruska Komunistická strana Ruské federace Svaz pravicových sil Liberálně-demokratická strana Ruska (Žirinovskij) Jabloko Ruští vlastenci - Strana ruského znovuzrození Agrární strana Ruska Občanská síla Spravedlivé Rusko Ruská strana sociální spravedlnosti

Zklamání nad rozhodnutím Ruska dala najevo i mluvčí Bílého domu Dana Perinová.

"Jsme zklamáni, jakým způsobem a za jakých podmínek byli pozorovatelé do Ruska pozváni," oznámila ve Washingtonu.

Na kritiku zareagoval velmi ostře pracovník tiskového oddělení Kremlu Dmitrij Peskov.

"Pokusy ovlivňovat volby ze zahraničí jsou pro nás nepřijatelné. Žádná země by toto nestrpěla. Je to otázka její suverenity."

Méně pozorovatelů, méně stran

U voleb bude tentokrát nejen méně pozorovatelů, ale i politických stran. Poté, co některé z nich volební komise vyřadila, se jich zúčastní jedenáct.

Kromě jasně prokremelského Jednotného Ruska je jich sedm považováno za více či méně loajálních k Vladimiru Putinovi, včetně liberálních demokratů známého populisty Vladimira Žirinovského.

V opozici vůči Kremlu je Komunistická strana Ruské federace, vedená několikanásobným neúspěšným prezidentským kandidátem Gennadijem Zjuganovem.

Na opačné straně spektra stojí dvě pravicové liberální strany, propagující tržní ekonomiku a lepší vztahy s USA i Evropskou unií: Jabloko a Svaz pravicových sil.

Zelení neuspěli

Volební komise neumožnila účast nejtvrdším kritikům Putina sdruženým v koalici Jiné Rusko.

Koalice vedená bývalým šachovým mistrem světa Garrim Kasparovem podle komise nesplnila podmínky, protože zákon připouští pouze kandidaturu jednotlivých stran, a nikoliv seskupení několika formací.

Neprošla ani kandidátka Strany zelených. Komise ji obvinila, že zfalšovala část podpisů, které strany musejí povinně získat na svoji podporu.

Putinovci bojkotují debaty

Putinovi příznivci tvrdí, že popularita prezidenta Putina a strany Jednotné Rusko je založena na ekonomickém vzestupu země v posledních letech.

Kritici míní, že státní instituce a úřady pracují ve prospěch Putina a protikremelská opozice nemá přístup do médií, takže nelze hovořit o svobodné politické soutěži.

Představitelé Jednotného Ruska se stejně jako před čtyřmi lety odmítli zúčastnit předvolebních televizních debat s kandidáty jiných stran.
 

 

Právě se děje

Další zprávy