Moskva - Ruský prezident Dmitrij Medveděv chce prokázat, že není pouhou kopií svého předchůdce, současného premiéra Vladimira Putina.
Jednou z věcí, která ho má alespoň kosmeticky odlišit od Putina, je nová, otevřenější komunikace. Medveděv proto na webu Kremlu uveřejnil své vůbec první videoposelství, s nímž se chce pravidelně ucházet o přízeň nejen Rusů, ale i zahraničních návštěvníků svých stránek.
„Všichni potřebujeme spolehlivé záruky bezpečnosti a vzájemnou důvěru. Je to důležité pro nás všechny a i pro svět," řekl prezident v anglicky otitulkovaném podcastu.
Načasování videoposelství i anglický překlad jsou na místě: dnes odpoledne by měl Medveděv vystoupit na konferenci World Policy Forum ve francouzském Evianu a nastínit tu obrysy smlouvy o bezpečnosti Evropy, o níž mluvil již v červnu.
Prozatím ale není jasné, co všechno by měla obsahovat. Ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov navrhl vytvořit „Helsinky č.2", tedy obdobu paktu, který v roce 1975 potvrdil status quo i respektování pozic východního a západního bloku.
Medveděv každopádně svému protějšku Nicolasi Sarkozymu veze do savojského městečka, které proslulo svou minerální vodou, jednu dobrou zprávu - plán na stažení ruských vojsk z „nárazníkových zón", tedy Jižní Osetie a Abcházie, bude dodržen.
„Neřekl bych, že to jde vždy bez problémů. Ale děláme pokroky, a to je to hlavní," řekl v rozhovoru pro rakouský deník Der Standard o stahování ruských sil šéf mise EU v Gruzii Hanjörg Haber.
Po pátku by tak celé území Gruzie mělo být pod kontrolou jednotek Evropské unie. Francouzský list Le Figaro již ovšem s odvoláním na nejmenovaného Medveděvova poradce uvedl, že z jakýchkoliv „gruzínských provokací" může Kreml v budoucnu vinit také mírotvůrce EU.