Krejčíř strávil Vánoce ve vězení pro nejnebezpečnější zločince. V JAR se bojí, že uteče

ČTK ČTK
5. 1. 2016 14:30
Radovan Krejčíř byl přemístěn do nejpřísněji střeženého vězení Jihoafrické republiky. Ve věznici Ebongweni v Kokstadu pobývají ti nejnebezpečnější vězni v zemi, zejména ti, kteří jsou mistry útěků. O umístění do zmíněného zařízení rozhoduje speciální komise, mimo jiné v případech, kdy hrozí útěk vězně z jiné věznice. Krejčíře soud v Johannesburgu na konci srpna shledal vinným z pokusu o vraždu, z únosu a pokusu o přechovávání narkotik. Nyní uprchlý Čech čeká na oznámení výše trestu.
Radovan Krejčíř.
Radovan Krejčíř. | Foto: Reuters

Johannesburg - Čech Radovan Krejčíř se stal vůbec prvním vězněm v Jihoafrické republice, který byl přemístěn do nejpřísněji střeženého vězení v zemi ještě předtím, než byl definitivně za své činy odsouzen.

Podle jihoafrického listu The Star strávil český vězeň v zařízení Ebongweni v Kokstadu i oslavy vánočních svátků a Nového roku a zůstane tam až do odvolání.

Vězení pro nejnebezpečnější delikventy v zemi

Ve vězení pro 1400 trestanců jsou nejnebezpečnější vězni v zemi, zejména ti, kteří jsou mistry útěků jako například Ananias Mathe. Ten se nechvalně proslavil útěkem z věznice v Pretorii, o které se myslelo, že z ní není úniku.

Muž odsouzený za sérii ozbrojených loupeží a znásilnění k 54 letům vězení se protáhl úzkým oknem své cely poté, co si namazal tělo vazelínou.

Ve věznici Ebongweni v Kokstadu si trest odpykává také Sibusiso Mzimela, který utekl z jiných vězeňských zařízení již devětkrát. Byl odsouzen k 89 letům odnětí svobody.

Vězni jsou drženi v izolaci

Věznice disponuje integrovaným bezpečnostním systémem, který zahrnuje pneumatické posuvné dveře, plot pod elektrickým proudem, poplašný systém zaznamenávající jakýkoli pohyb a hustou síť bezpečnostních kamer.

Přemísťovat se v komplexu je možné jen přes složité kontroly elektronickými a biometrickými systémy. Pro jistotu jsou také vězni drženi v izolovaných celách 23 hodin denně.

O umístění vězně v této věznici rozhoduje speciální komise s ohledem na riziko, že by mohl uprchnout z jiného zařízení. Úřady zjistily, že se Krejčíř chystá k útěku, když v jeho cele v září údajně našly pistoli, náboje, elektrický paralyzér, pepřový sprej, nůž, deset mobilních telefonů a paměťové zařízení (USB flash disk). Objeven byl také Krejčířův zápisník, kde byly pečlivě rozepsány všechny podrobnosti chystaného útěku.

Policie dostala tip od soukromého detektiva

Akci provedla policie poté, co dostala upozornění na chystaný útěk od soukromého detektiva a bezpečnostního poradce Paula O'Sullivana, který sleduje bedlivě Krejčíře od počátku trestné činnosti českého občana v JAR.

Krejčíř čeká na oznámení výše trestu v případu, kdy ho soud v Johannesburgu na konci srpna již shledal vinným z pokusu o vraždu, z únosu a pokusu o přechovávání narkotik. Vynesení výše trestu bylo několikrát odročeno, naposledy na únor.

Vězněný Čech, který čelí v JAR ještě dalším trestním procesům, je tak prvním člověkem v této africké zemi, jenž je v nejpřísněji střežené věznici ještě předtím, než se dozví konečný rozsudek. Výběr věznice Ebongweni ovlivnilo také to, že rovněž přísně střežená věznice v Pretorii - z níž utekl Mathe - právě prochází rekonstrukcí.

Krejčíř dorazil do Jihoafrické republiky v roce 2007 ze Seychel, kam utekl o dva roky dříve před policejním vyšetřováním v Česku. V JAR, kde je spojován s řadou zločinů, požádal o azyl, což komplikuje českou žádost o jeho vydání. Až do vyřešení azylového řízení totiž nemůže být kvůli uprchlickému statusu deportován.

 

Právě se děje

Další zprávy