Uprchlý Krejčíř se obrátil na Ústavní soud. Protestuje proti trestu za daňové úniky

ČTK ČTK
28. 12. 2015 11:28
Krejčíř připravil stát na daních při obchodech s naftou o 522 milionů korun. Uprchlý podnikatel již protestoval u Nejvyššího soudu, tam ale s dovoláním neuspěl. Podle soudu nešlo o normální obchodní praktiky. Krejčířovo jednání vykazovalo "zcela zjevné znaky běžného kriminálního počínání," uvedl soud. Krejčíře řeší i soudy v Jihoafrické republice: nyní rozhodují, jaký mu dají trest za pokus o vraždu, únos a pokus o přechovávání narkotik.
Radovan Krejčíř
Radovan Krejčíř | Foto: Reuters

Brno - Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř podal ústavní stížnost proti verdiktu, který dostal za daňový únik za více než půl miliardy korun. Justice mu v roce 2013 za krácení daně, podvod a další trestné činy uložila souhrnný trest 10,5 roku vězení.

Rozsudek v srpnu potvrdil Nejvyšší soud, stížnost dorazila k Ústavnímu soudu v polovině prosince. Vyplývá to z informací na veřejné desce soudu. V mezičase souhrnný verdikt nad Krejčířem vystoupal na 15 let vězení, navíc je souzen i v Jihoafrické republice.

Už v dovolání obhajoba tvrdila, že závěry Městského a Vrchního soudu v Praze neměly oporu v provedeném dokazování. Podle Nejvyššího soudu ovšem rozhodně nešlo o normální obchodní praktiky. Krejčířovo jednání vykazovalo "zcela zjevné znaky běžného kriminálního počínání," uvedl v zamítavém stanovisku Nejvyšší soud. Stíhání tří údajných kompliců skončilo kvůli amnestii tehdejšího prezidenta Václava Klause.

Kauza M5

Čtveřice v čele s Krejčířem od listopadu 2001 do ledna 2002 zneužívala při dovozu benzinu a nafty z Německa povolení nezajišťovat celní dluh. Muži tak nemuseli na hranicích platit clo hotově. Zákon takové povolení umožňoval, avšak dluh musel být uhrazen do deseti dnů.

Obvinění ale peníze nespláceli, podle státního zástupce tak prostřednictvím firmy M5, kterou Krejčíř skrytě ovládal, připravili stát na daních o 533 milionů korun. Odvolací soud nakonec škodu spočítal na 522 milionů.

V minulosti byl Krejčíř v Česku pravomocně odsouzen za daňové delikty, podvod s akciemi Teplárny Otrokovice a vyvedení stomilionového majetku ze společnosti Technology Leasing.

Postupně až 15 let vězení

Justice kauzy řešila postupně a pokaždé zvyšovala souhrnný trest. Naposledy letos v listopadu Městský soud v Praze uložil Krejčířovi 15 let vězení za snahu o vytunelování státního podniku Čepro. Další zpřísnění mu hrozí za přípravu vraždy celníka.

Krejčíř ovšem v červnu 2005 utekl policii při domovní prohlídce černošické vily. Od dubna 2007 pobývá v Jihoafrické republice. Momentálně tam čeká ve vazbě na oznámení trestu za pokus o vraždu, únos a pokus o přechovávání narkotik.

 

Právě se děje

před 24 minutami

USA mají podle Trumpa v hledáčku třetího muže Islámského státu

Spojené státy vědí, kde se nachází třetí nejvyšší velitel samozvaného Islámského státu (IS) z doby, kdy organizaci vedl nyní už zneškodněný abú Bakr Bagdádí. Šéf Bílého domu to dnes podle agentury Reuters řekl při debatě po projevu v Ekonomickém klubu v New Yorku.

"Bedlivě pozorujeme jeho třetího muže," řekl Trump, aniž by prozradil identitu nového terče. "Jeho trojka má velký problém, protože i o něm víme, kde je," dodal americký prezident.

Vůdce teroristické organizace Bagdádí zemřel 27. října při operaci americké speciální jednotky na severu Sýrie, když na útěku odpálil nálože na svém těle. Od Bagdádího smrti se USA snaží zamezit opětovnému vzkříšení IS a zaměřují se na možné nástupce, přívržence a příbuzné bývalého vůdce organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy