Královna přednesla program vlády. Tak se změní Británie

Radim Klekner Radim Klekner
25. 5. 2010 19:45
Kabinet konzervativců a liberálů chce zjednodušit dávky a změnit důchody i volební systém
Britská královna přečetla v Dolní sněmovně jako již tradičně hlavní body programu nové vlády
Britská královna přečetla v Dolní sněmovně jako již tradičně hlavní body programu nové vlády | Foto: Reuters

Londýn - Program koaliční vlády konzervativců a liberálů, který v úterý v Dolní sněmovně přednesla královna Alžběta II., nepřináší nic neočekávaného. Přesto znamená v mnoha ohledech revoluci.

Británie bude na jeho základě moci změnit svůj volební systém, zjednodušit daně a reformovat důchody. A především začít bojovat s neustále narůstajícím státním dluhem.

"Program mé vlády bude založen na principech svobody, spravedlnosti a odpovědnosti," zdůraznila Alžběta II. "Jeho hlavní prioritou bude snížení deficitu a nastolení hospodářského růstu."

Kromě škrtů ve výši šesti miliard liber, ohlášených pro letošek již v pondělí, chce kabinet konzervativce Davida Camerona těchto cílů dosáhnout privatizací části poštovních služeb, zrušením nevládních organizací a propuštěním tisíců státních zaměstnanců.

Šetřit se bude v sociální oblasti: penze budou napříště více zohledňovat výdělky a systém udělování dávek bude jednodušší.

Nad poslanci bude viset Damoklův meč

Konzervativci splnili slib daný během koaličních vyjednávání liberálním demokratům a souhlasili se zahájením reformy většinového volebního systému. Příslušný zákon, na jehož základě by Britové mohli volit v rámci proporčního systému, bude předložen Britům k referendu.

Vláda má v úmyslu snížit počet poslanců přibližně o desetinu a redukován bude i počet ministerstev.

Damoklův meč bude napříště viset nad legislativci.

Britové je budou moci nahradit novými poslanci, pokud se "závažným způsobem" proviní proti svému mandátu. Kupříkladu tím, že přijmou úplatek. Doplňkové volby budou vyhlášeny, pokud se pod petici žádající odvolání některého člena Dolní sněmovny podepíše alespoň deset procent voličů v daném okrsku.

Konzervativec Cameron se dohodl s liberály mimo jiné na změně volebního systému
Konzervativec Cameron se dohodl s liberály mimo jiné na změně volebního systému | Foto: Reuters

"Má vláda se bude snažit vybudovat silnou a spravedlivou společnost tím, že reformuje veřejné služby a bude povzbuzovat společensko odpovědnost jednotlivce," zdůraznila královna.

Voleni budou napříště místní policejní ředitelé a občané budou moci za základě referenda znemožnit navýšení obecních daní. Vznikne nový typ "svobodných škol", jejichž vedení si zvolí místní občanská sdružení.

Konec občanek

Británie navíc zruší občanské průkazy i novou generaci pasů s biometrickými prvky, bude více regulovat odebírání DNA a používání bezpečnostních kamer.

"Chceme poskytnout občanům více kontroly nad školami, nemocnicemi , policií i politiky," citoval deník The Independent předsedu liberálních demokratů, vicepremiéra Nicka Clegga.

Od Cameronovy vlády se ale v prvé řady očekává že dá do pořádku státní finance zatížené veřejným dluhem ve výši 11 procent hrubého domácího produktu.

Nový rozpočet premiér přednese 22. června. Neočekává se, že by pro něj v Dolní sněmovně nezískal potřebnou většinu, protože většinu požadavků liberálních demokratů se konzervativcům podařilo splnit.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Kanoista Lukáš Rohan poprvé v kariéře vyhrál závod Světového poháru ve vodním slalomu. V Troji uspěl i s dotykem hned v první brance finálové jízdy

Kanoista Lukáš Rohan poprvé v kariéře vyhrál závod Světového poháru ve vodním slalomu. V Troji uspěl i s dotykem hned v první brance finálové jízdy.

Kanoistka Tereza Fišerová byla v Praze třetí. Českou olympioničku v Troji porazily Němka Andrea Herzogová a suverénní vítězka Jessica Foxová z Austrálie, jež jako jediná z deseti finalistek projela trať čistě.

Jediná česká finalistka Fišerová se dopustila jednoho dotyku stejně jako Herzogová. Na trať se vydala díky druhému místu v semifinále jako předposlední a musela ještě čekat na výkon Britky Mallory Franklinové. Světová šampionka z roku 2017 si připsala také "šťouch" a skončila čtvrtá se ztrátou 81 setin na českou vicemistryni Evropy.

Gabriela a Martina Satkovy vypadly v semifinále. V následujícím finále kanoistů bude české barvy hájit další olympionik Lukáš Rohan. Vojtěch Heger a Václav Chaloupka do jízd o medaile nepostoupili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy