Londýn - Program koaliční vlády konzervativců a liberálů, který v úterý v Dolní sněmovně přednesla královna Alžběta II., nepřináší nic neočekávaného. Přesto znamená v mnoha ohledech revoluci.
Británie bude na jeho základě moci změnit svůj volební systém, zjednodušit daně a reformovat důchody. A především začít bojovat s neustále narůstajícím státním dluhem.
"Program mé vlády bude založen na principech svobody, spravedlnosti a odpovědnosti," zdůraznila Alžběta II. "Jeho hlavní prioritou bude snížení deficitu a nastolení hospodářského růstu."
Kromě škrtů ve výši šesti miliard liber, ohlášených pro letošek již v pondělí, chce kabinet konzervativce Davida Camerona těchto cílů dosáhnout privatizací části poštovních služeb, zrušením nevládních organizací a propuštěním tisíců státních zaměstnanců.
Šetřit se bude v sociální oblasti: penze budou napříště více zohledňovat výdělky a systém udělování dávek bude jednodušší.
Nad poslanci bude viset Damoklův meč
Konzervativci splnili slib daný během koaličních vyjednávání liberálním demokratům a souhlasili se zahájením reformy většinového volebního systému. Příslušný zákon, na jehož základě by Britové mohli volit v rámci proporčního systému, bude předložen Britům k referendu.
Vláda má v úmyslu snížit počet poslanců přibližně o desetinu a redukován bude i počet ministerstev.
Damoklův meč bude napříště viset nad legislativci.
Britové je budou moci nahradit novými poslanci, pokud se "závažným způsobem" proviní proti svému mandátu. Kupříkladu tím, že přijmou úplatek. Doplňkové volby budou vyhlášeny, pokud se pod petici žádající odvolání některého člena Dolní sněmovny podepíše alespoň deset procent voličů v daném okrsku.
"Má vláda se bude snažit vybudovat silnou a spravedlivou společnost tím, že reformuje veřejné služby a bude povzbuzovat společensko odpovědnost jednotlivce," zdůraznila královna.
Voleni budou napříště místní policejní ředitelé a občané budou moci za základě referenda znemožnit navýšení obecních daní. Vznikne nový typ "svobodných škol", jejichž vedení si zvolí místní občanská sdružení.
Konec občanek
Británie navíc zruší občanské průkazy i novou generaci pasů s biometrickými prvky, bude více regulovat odebírání DNA a používání bezpečnostních kamer.
"Chceme poskytnout občanům více kontroly nad školami, nemocnicemi , policií i politiky," citoval deník The Independent předsedu liberálních demokratů, vicepremiéra Nicka Clegga.
Od Cameronovy vlády se ale v prvé řady očekává že dá do pořádku státní finance zatížené veřejným dluhem ve výši 11 procent hrubého domácího produktu.
Nový rozpočet premiér přednese 22. června. Neočekává se, že by pro něj v Dolní sněmovně nezískal potřebnou většinu, protože většinu požadavků liberálních demokratů se konzervativcům podařilo splnit.